MENÜ

Kommunikáció lovakkal
Fáyköd Petra oldala

Lovasok.hu oldalon megjelent 2008/2009-ben.

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

 

Én 2-3 éve lovagolok, eddig tanárhoz jártam, viszont ott nem nagyon foglalkoztam azzal, hogy mennyire kell meghúzni a hevedert, és hogy hova kell tenni a nyerget. Aztán  vettünk egy lovat – angol telivért –, rajta lovagoltam és már nem jártam órákra. Nemrég kezdtem a problémával  foglalkozni, mivel az utóbbi időben rendszeresen feltörte a marját a nyereg. Talán túl előre teszem a nyerget? Vagy tegyek alája még egy pokrócot? A tudatomban van, hogy a lónak fáj, ha ráülök nyereggel együtt, ezért sajnos mostanában nem mozgatom eleget. Nagyon örvendenék, ha segítenél ebben a problémában!

Előre is köszi,

Fanni

 

VÁLASZ:

Kedves Fanni!

 

Az angol lovardában most az a válasz következne, hogy vagy vegyél új nyerget, aminek magasabb a marja, vagy tegyél zselét a nyereg alá. De ezek az alap problémát sajnos nem orvosolnák.

A Parelli módszer szerint a következőket figyelembe véve kell nyergelni:

Nézd meg, hogy hol van a lovad vállának leghátrább (fara felé) eső pontja, azután emeld meg a lábát a térde mögé nyúlva előre, mint amikor üget, és nézd meg, mennyivel mozdult hátrébb a válla. Ez körübelül egy tenyérnyivel esik majd hátrébb. Ez lesz az a pont, ahol a nyerged első pontjának kell lennie. Ha most fölhelyezed a nyerget. meglátod, hogy legalább 10-15 cm-rel hátrébb került a nyereg, ami azért jó, mert egyrészt nem fogja törni a marját. Másrészről pedig a ló vállának szabad mozgást biztosít. Ha úgy látod, hogy a nyereg előredőlt, mert a lovad hátának mély pontjára került, akkor vegyél egy zselét (amit keresztbe tudsz tenni), vagy lehet kapni olyan nyereg alá való szivacsot, aminek az eleje vastag és a hátulja vékonyabb, így ezzel megemelheted a nyereg elejét. Ezt te látod majd, hogy mekkora kell, hogy kényelmes és puha legyen. Meglátod majd, hogy a lovad is könnyebben tud mozogni így.

 

Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra,

 

Háborúban állok egy fél lovardával. :)) A dolognak két oka van, amit mindig a fejemhez vágnak.  Az egyik az, hogy kb. fél éve lovagolok, a másik pedig a szívem csücske paci.

Szívem csücske paciról azt kell tudni, hogy elvileg egy 7 év körüli mix, ebből kifolyólag elég masszív felépítésű. Nem érzem dromedárnak, de nem is egy kis arab... A ló rendelkezik két rossz tulajdonsággal, lényegében mindkettő érthető is. Az egyik, hogy rárúg az ostorra futószáron – egyértelműen arra és nem az emberre -  a másik a totális pályaundoritisz, ami totális ellenszegülést vált ki belőle, de sosem éles agressziót… A legdurvább lépése az volt, hogy beállt a karámmal szemben, majd amikor tovább püfölték, meg rugdalták, helyből, nekifutás nélkül átugrotta a másfél méteres kerítést, majd békésen várakozott. Viszont ha ül rajta valaki, akkor nem ugrik meg az ostor miatt, és meg sem próbál rugdalózni, bakolni, stb. Kicsit olyan hatása van a dolognak, mintha az elszenvedett nyúzások ellenére is vigyázna a lovasára. Fontos momentum az is, hogy szinte semmitől sem fél. Lovas nélkül kimondottan szelíd, keresi az emberek társaságát, barátkozik, soha senkit nem rúgott vagy harapott meg. Szakszerűen vizsgálja át az emberek ruháját nasi után kutatva, bohóckodik ha nem figyelsz rá, de mellette megbökdös, ami esetenként hasraesés-közeli élmény. :)) Mellette az az érzése van az embernek (nem csak nekem), hogy ez egy nagy, nyugodt, jóságos élőlény.

A háború oka az, hogy én nagyon erősen gondolkodom azon, hogy megvegyem a lovat és nekiálljak vele Parelli, vagy egyéb natural horsemanship módszer szerint foglalkozni, mert hiszek abban, hogy ő egy jó ló, csak meg kell keresni vele a közös hangot. Bízom is benne, mert ha akart volna, oka és lehetősége is lett volna, hogy grimbuszt csináljon.

 Amikor megemlítettem, hogy meg akarom esetlegesen venni, akkor kb. a következőket kaptam:

 - Meg fog ölni!

 - Hülye vagy!

 - Ez a ló hülye!

 - Ezt a lovat semmire nem lehet megtanítani.

Aztán még nagyobb sikere volt azon ötletemnek, hogy egy békés délutan hadd üljek fel rá szőrén, kötőfékkel és próbáljak vele pár kört mindenféle kényszerítés és durvulás nélkül sétálni – mert a gondok mindig az első pálcázásos, zablacibálós konfliktus után kezdődnek – csak érezni a lovat és megnézni mi van akkor, amikor nincs cél, nincs zablaberakás, hevederhúzas, csak séta és egy-két kanyarodás(i kísérlet). A lovarda pályájáról azt érdemes tudni, hogy vastagon homokozott, tehát még a vágtából esés is abban merül ki, hogy a delikvens anyázva homokot köpköd.

Néhány az érvelésekből, meg a válaszokból:

 - Te még nem tudsz úgy lovagolni...

 - Le fogsz esni... (mint sokan mások nap mint nap)

 - El fog vinni, engem is elvitt kantárral...

 

 Amikor mondtam, hogy miért is szeretném ezt, akkor meg ezek következtek:

 - Ez a ló még túl neveletlen a Parellihez! (ezen nagyon jót mosolyogtam)

 - Nagyot fogsz csalódni, ha nem működik... (Max. kiderül, hogy béna vagyok, de szerencsére egyre többen vannak az orszagban, akik esetleg tudnak segíteni.)

 

- Akik Parelliznek, mind nagyon régóta csinálják már. (Vagy ők is elkezdték valahogy, vagy már úgy születtek, hogy régóta Parelliztek, de a lényeg, hogy a Parelli módszerről azt mondják mindenhol, hogy kezdők is elkezdhetik, ha a cél-ló pl. nem brutálisan agresszív.)

 

Persze amikor én pendítettem meg azt, hogy milyen természetes, ahogy a ló U alakban tartott nyakkal rövid száron nyújtottan üget, arra az volt a válasz, hogy "jaj már, meg különben is jó a lónak ha le van rágatva". Mondom: persze, láttam a National Geographic-on is dokumentumfilmben ahogy a vadlovak így mennek a pusztában zablát keresni, hogy lerágassák magukat, és amikor megtalálják örömükben piaffoznak is... :)

 

Egyébként egy kicsit olyan érzésem van, hogy valaki már foglalkozott vele valamiféle természetes módszerrel, mert hívásra jön, két ujjal erőltetés nélkül arrébb lehet tolni, hasonló formában hátrafelé kitolat az istállóból. Meg nagyon vigyáz az emberre, hogy rá ne lépjen. Ha többen vannak mellette és nem lát mindenkit, meg sem mozdul, ha szemből vagy oldalról az eleje felé alámész, emeli a mellső lábát és mozdulatlanul áll, amíg nem lépsz hátra annyit, hogy jól lásson. Szóval úgy tűnik tisztában van vele, hogy becslés szerint ~850kg körül van.

Szóval szerethető az állat a dolgaival együtt. :)

 

Lényegében az a kérdés, hogy most én vagyok-e a tök hülye, vagy sem? Te mit gondolsz? Te látod angol oldalról, meg Parelli oldalról is a dolgot, és nem is ma kezdted a lovazást. :) Nem tudom, hogy hagyjam-e elbizonytalanítani magamat olyan emberek által, akik azt mondják, uraljam az állatot, ami olyan erőfölénnyel rendelkezik az emberrel szemben, hogy az uralás kb. addig a másodpercig tart, míg a paci másképpen nem dönt... Meg eleve ehhez az uraláshoz feszítőzablák, meg 20cm-es hackamorok szükségesek... Szerintem az, hogy egy ló odajön az emberhez és megtűri maga mellett, sőt még kedveskedik is, az kellő nyitottságot mutat arra, hogy lehet ezt másképpen is...

Kicsit már bennem van az is, hogy csak azért is, lássák, hogy Ő igenis képes rá és a szemellenzőjükkel együtt mehetnek a fenébe. :)

Légyszi segíts nekem picit, hogy folytassam-e a háborúm és kapjam össze azt a 160-200e Ft-ot amibe kerül és kezdjem el a közös utunk?!

Köszi szépen,

Janos

 

VÁLASZ:

Szia!

 

Megrpóbálok sorba menni az infókon és így reagálni, de ha végére belekavarodnék, akkor csak annyit mondok így elsőre, hogy ne hallgass azokra, akik a ló ellen beszélnek. Alapvetően jó megérzéseid vannak a lóval, és gondoljunk arra, hogy a lovak a szabadban milyenek. Ha az emberrel nem olyanok, akkor az a mi hibánk nem a lóé!

 

Az hogy rúg az ostorra és nem akar a pályára menni, az abból ered, hogy az emberek nem jó élményeket hagytak benne sem a pálcáról sem a pályáról és tudatában van annak is, hogy ő a főnök. Most írt egy Judit nevű lány nekem, talán már fent van a honlapon, olvasd el, neki is hasonló problémái voltak.

 

Viszont a leírtak arra engednek következtetni, hogy nem undorodott meg egy életre az emberektől, és mivel egy domináns állat, megvan az önbizalma, ezért nem is szalad világgá a saját árnyékától, ha egyedül van.

 

Az, hogy meg akarod venni és Parellizni vele azt csak támogatni tudom!!! Erről olvashatsz a www.termeszetes-lovaglas.info oldalon.

 

Amiket az okos lovasok mondtak, azokhoz pedig ezt tudnám hozzátenni:

•         A ló egy állat: ez valóban igaz.

•         Meg fog ölni: a ló növényevő, jobban fél tőlünk, mint mi tőle.

•         Hülye vagy: lehet, de nem azért, mert meg akarod őt venni.

•         Pénzkidobás: olcsóbban és gyorsabban el fogod ezzel érni a célod, mint ők valaha.

•         Ez a ló hülye: a ló sosem hibás!

•         Ezt a lovat semmire nem lehet megtanítani: csak ők nem tudják hogyan kell "suttogni".

 

Az, hogy humánusan próbálod meg javítani a köztetek lévő viszonyt és a kezdetekhez mész vissza, azt csak támogatni tudom. Azok akik Parelliznek, nem olyan régóta csinálják, mint a hagyományos lovasok ahhoz, hogy azonos szintre jussanak.

 

A lovak fejének lekötése borzalmas dolog a lónak, se nem természetes se nem kényelmes, sőt nagyon fájdalmas. El lehet érni azt a tartást, de nem kényszerítve.

A feszítőzablák ás hasonló csodaszerek pedig a lovas tudásának hiányát tükrözik.

 

Ne  hagyd, hogy lebeszéljenek a ló megvásárlásáról! Ez a ló tökéletes társad lehet egy napon!

 

Sok sikert,

Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Régebben már írtam neked, most egy kicsit más kérdéseim lennének. Régóta szeretnék egy nóniuszt, és sajnos a kínálat fiatal, szép lovak terén nem nagy. Abban gondolkozom, hogy venni kéne egy nyers lovat, és azt saját magam képezném ki. Régebben elkezdtem belovagolni egy nóniuszt csődört Monty Roberts- módszerrel, és ameddig eljutottam addig nagyon jól ment, csak utána a tulaj elkezdte verni, és egy dühöngő őrült lett belőle, én meg nem tartottam túl okosnak tovább foglalkozni vele. Mivel én nem tanultam sehol, hogy hogy kell lovat belovagolni, nem tudom nem követnék e el vele hibát, ha csikót vennék. Odáig oké hogy megtanítom vele a Parelli hét játékot, de hogyan továb??? Arra nem tudom, hogy lenne- e elég pénzem, hogy ezekre a tanfolyamokra elvigyem. Van ennek más útja is? Válaszodat köszönöm!

Üdv: Zsófi

 

VÁLASZ:

Kedves Zsófi!

 

Amennyiben a természetes lovaglást veszem alapul akkor egyértelműen az a legjobb, ha csikót veszel és Te indítod el, hiszen akkor nem kell az ilyen "ló verő" emberek által okozott félelmeket kikezelned egy lóból.

Mint mindenki Te is el fogsz követni hibákat a ló kiképzése közben, de ez mindkettőtök tanulási folyamatának a része.

A Parelli módszert a földi munka után következő részét is el lehet sajátítani dvd-k és más oktató anyagok segítségével. Persze jobb ha néha el tudsz menni tanfolyamokra, mert így a hibáidat nem csak akkor veszed észre amikor nem megy valami, hanem már az elején korrigálhatod.

A tanfolyamok és oktató anyagokkal kapcsolatban pedig találsz információt a www.termeszetes-lovaglas.info oldalon.

 

Üdvözlettel: Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

 

Nagy érdeklődéssel olvasok minden anyagot, amely a Parelli módszerről ad tájékoztatást.

10 hónapos mén csikóm van, akivel mondhatom, (pozitív) mintaszerű a kapcsolatunk. 3 hónapja van nálam, az első két hónapban 2-3 naponta "találkoztunk", most ez lecsökkent egyéb okokból kéthetente 1 alkalomra. Örömmel tapasztaltam, hogy a kapcsolatunkon ez mit sem változtatott. Mégis  van bennem egyfajta tudatlanság azzal kapcsolatban, hogy mikortól célszerű és érdemes ennek a módszernek a használatát elkezdeni, milyen rendszeress találkozást igényel. Erre vonatkozóan sajnos nemigen találtam adatokat.

Válaszát előre is megköszönve,

 

Üdvözlettel:

 Edina

 

VÁLASZ:

Kedves Edina!

 

A Parellis 7 játékot akár már most is elkezdheted tanítani a lovadnak hiszen minél régebb óta csinálod annál jobb lesz a kapcsolatotok, és annál könnyebb lesz majd a fenti munka is. Természetesen és is azt javaslom, hogy 3 éves kor alatt ne lovagold a lovat de  a játékokat nyugodtan játszhatod vele. Igazából, jó az ha minél többet találkozol a lovaddal de nem fog semmit elfelejteni, ha csak kéthetente találkoztok, a lényeg, hogy legyen addig is karámban, legelőn, hogy mozoghasson.

 

Üdvözlettel: Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Egy héttel ezelőtt kezdtem foglalkozni egy elrontott lóval. Gondoltam kezdem a futószárazással körkarámban. Szépen megy, szóra csinál mindent, úgy veszem észre ügyes és tanulékony. Futószárazás után fölültem rá és meglepő volt, amit tett. A gond nem kicsi.

1. Nem áll nyugodtan a fölszállásnál, épphogy beleteszem a kengyelbe a lábam, már indul is. (Sajnos nincs senki, aki megfogná, úgyhogy egyedül kell csinálnom.)

2. Fönt vagyok a hátán lépünk, de amint segítséget adok neki, hátranyúl a lábamhoz, és bele akar harapni.

3. Ha lábsegítséget próbálok adni, sunyít, ágaskodik, majd bakol.

Azt tudom biztosan, hogy olyan ember lovagolta, aki amúgy is erőszakkal dolgozik. Megverte a lábát, ha nem akart ugrani, és a sarkantyút is belemélyesztette az oldalába. Gondolom ettől vannak ezek a reakciók.

Egyébként egy 8 éves kisbéri kancáról van szó, aki nem volt belovagolva, az első gazdája lovagolgatta csak úgy, de ezzel nem volt baj. Csak mikor ez a másik ember foglalkozott vele.

Sajnos nem látom a végét, hogy mikor is lesz kész, tudom, hogy ez hosszú idő és sok munka, de nem segítenél, hogy mit tudok vele csinálni, hogy ne legyen ilyen bizalmatlan és hogy visszanyerje a bizalmat az emberek iránt????? Nincs segítségem a vele való foglalkozásban, egyedül kell csinálnom.

Segítségedet köszönöm!

Szia: Judit

 

VÁLASZ:

Kedves Judit!

Mint mindenkinek aki hozzám fordul, így Neked is azt tudom tanácsolni, hogy felejts el mindent amit eddig tanultál a lóval való bánásmódról, és kezdd el tanulni a Parelli módszert. Hidd el nekem, hogy nem fog több időt igénybe venni, mint bármelyik másik módszer, viszont ez biztos sikert hoz. A költségek sem nagyok, hiszen felszerelésből csak három dologra van szükséged, és ha esetleg anyagilag gondot jelent személyesen részt venni tanfolyamokon, az sem baj, mert otthon dvd-k segítségével is elsajátíthatod. Ha pedig kérdésed van, akár hozzám, akár más, ezzel a módszerrel foglalkozó szakemberhez is fordulhatsz például a www.természetes-lovaglas.info oldalon.

Addig is a következőket tudom neked mondani: Az, hogy a ló elindul amikor felszállsz, vagy egy berögződés, amiért nem várták el tőle, hogy állva maradjon, vagy annak a jele, hogy nem akar együttműködni. A bakolás, harapás, stb., pedig egyértelműen a nemtetszésének a jele, ez ahogy mondtad, eredhet a rossz bánásmódból és a vele járó nem megfelelő kommunikációból.

További sok sikert:

Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

 

Van egy hat éves kancánk, olyan családi hobbiló. Nagyon jó természete van, nem harap, rúg, ágaskodik, bakol. A gyerekeket is szereti. Mégis van egy kis gondom. Idebent, nagykarámban nem akar dolgozni. Felülök rá, és arra tudom csak rávenni, hogy éppen csak sétálgasson velem. Pálcával többet érnék el, de akkor néha megugrik vágtába, majd hirtelen megáll, a nyakát előre nyújtja, egyértelműen le akar tenni. Ezért a pálcát mellőzném, de akkor hogyan tudom rávenni, hogy egy kicsit gyakorolgassak vele? Lovaglási tudásom hiányos, hiszen három éve kezdtem, és csak területen mozdul meg, de akkor vágtában szeretne menni. Földről sokat foglalkozom vele. Amióta hallottam a Parelli módszerről, gyakorolunk, játszunk. Sündisznójátékra elég nehezen reagál, van úgy, hogy el kell mennem a végső szakaszig, néha tíz percig is nyomom a farát, mire egyet oldalra lép. Ilyenkor megdicsérem. Az oldalra lépést ismeri, néha ha olyan kedve van, a hátsó lábával folyamatosan lépked. Azt szeretném elérni, hogy ezeket a dolgokat ne csak akkor csinálja, ha kedve van, hanem önszántából, szívesen. Szeretnék megismerni több lókiképzéssel kapcsolatos anyagot, kérlek ajánlj számomra. Továbbképzésekre nem tudok elmenni időhiány és anyagi gondok miatt. A földről is úgy dolgozom vele, hogy futószárazom, ha jól csinál valamit az ostort eldobom. Egyre ritkábban kell használnom hajtásra. Érti mit akarok tőle, de ő nem akar mindig szótfogadni, gondolom néha ő akar a főnök lenni. Kevés lovaglói tudásommal elérhetem-e, hogy megbízzon bennem, ne féljen tőlem, hanem tiszteljen? Ostorral, pálcával lehet simogatni, nem fél tőle. A jojó játékot is gyakoroljuk. Ott tartunk, hogy pici ütögetésre a homlokán elkezd hátralépni négyet-ötöt. Lovagló leckét nem tudok venni, szintén anyagi gondok és időhiány miatt. Van-e esélyem arra, hogy egyszer együtt tökéletes lesz a kapcsolatunk, hiszen már három év eltelt? Minden amit tudok, könyvekből és az internetről tanultam, figyeltem a ló viselkedését és néha utánoztam, figyeltem hogyan reagál. Várom válaszod, előre is köszönöm.

 

VÁLASZ:

Kedves Piroska!

Az alapvető problémát én abban látom, hogy nincs elég tisztelet a részéről és a karámban lévő munkát valószínűleg unja, nem találja elég érdekesnek.

Amikor a pálca miatt vágtában megugrik, az az ijedtségtől van, menekül, viszont ha csak lenyújtja a nyakát megállásnál, de nem bakol az a megadás jele. Az nagyon jó, hogy gyakorlod vele a játékokat. Mindegyik játéknál az a lényeg, hogy használd a fázisokat, például a sündisznósnál először csak épphogy érj hozzá és utána egyre erősebben, a negyedik, utolsó fázisnál pedig már olyan nagy erőt kell kifejteni, hogy biztosan megmozduljon. A fázisokat az elején 4-5 másodpercig tartsd meg, és sose kezdd újra. Amikor 10 percig tartod, akkor valami biztos nem okés, valószínű az, hogy nem a faránál kell nyomni, hanem a horpaszánál, hisz ott érzékenyebb. Gondolj csak arra, amikor két ló összerúg, igazán egy popón rúgást meg sem éreznek.

A módszer jobb megismeréséhez ajánlom neked a www.termeszetes-lovaglas.info oldalt. De sajnos az oktató dvd-k elég drágák. A lovaglási tudásod szintje nem okozhat hátrányt a Parellis földi kiképzésben, inkább a megérzéseidre kell hagyatkoznod. Az, hogy odafigyelsz a ló magatartására és próbálod elemezni, a legjobb dolog, hisz a nagy mesterek is így kezdték. A jojó játéknál pedig szintén hiba lehet, mert annál nem kell a ló homlokát ütögetni, általában egyáltalán nem ütögetjük a ló fejét. Azt tanácsolom, hogy próbálj meg minél többet megtudni a módszerről és a játékokról Az fontos, hogy ezt nem szabad keverni az angol stílussal mert a segítségadások, a kommunikáció más alapokon áll így ez megkeverheti a lovat. Ha szeretnéd elérni, hogy legyen kedve dolgozni a karámban, akkor tedd neki kényelmessé. Ezt úgy értem, hogy a karámban csak álljatok, legeljetek a karámon kívül pedig mozgasd, így meg fogja szeretni a karámot mert nyugis hely, később majd elkezdhetsz egyre többet bent dolgozni. Azt, hogy mikor lesz neki újra unalmas, majd ő úgyis jelezni fogja. Az pedig, hogy elvisz terepen úgy tudod kezelni, hogy keresel egy erre alkalmas nagy területet, elengeded és nagy köröket mész vele egészen addig, míg meg nem akar állni, akkor tovább hajtod még pár kört és amikor TE akarod, akkor megállítod. Ha nem áll meg könnyen, akkor nyugodtan küldd megint tovább amíg nem figyel az apró megállítási jeledre.

További sok sikert,

Petra

 

KÉRDÉS:

Szia Petra!

 

Gratula a honlapodhoz és a logóhoz!

Most én is kérdéssel fordulok Hozzád. Elkezdtem egy új lóval foglalkozni. Lehet, hogy nem lesz hosszú életű a munkánk, mert majd eladják, de nem baj. Eddig kétszer voltam nála. Az első után azt hittem, hogy csak az idő hiánya miatt nem sikerült sokra jutnom, de a tegnapi tapasztalatok után már nem vagyok ebben biztos. Lényeg: a ló egy ötéves félvér kanca. Igazi szabadulóművész, ezért már nem a többiekkel együtt van kint a nagykarámban, hanem egy kisebben egy herélttel. Egész télen nem lovagoltak rajta, rettenetesen tele van energiával. Amúgy régebben arról volt híres, hogy iskolalóként pénteken mindig ledobott valakit. (Gondolom, az ő elképzelése szerint ez volt a szabadnapja. :-))

Első alkalommal csak a hosszú kötélen tudtam foglalkozni vele, mert nem volt üres a karám, elengedni nem tudtam. A nyomásokra egészen jól reagált, ahhoz képest, hogy első alkalom, de mivel teli volt energiával, gondoltam, hadd fusson egy kicsit. Hát ment rendesen, ugrabugrált, egyebek. Jól megdicsértem stb. De egyszerűen nem bír egy helyben megállni. Fogja magát, hátat fordít nekem és határozott léptekkel elindul valamerre. Szegénykém, vakarászta is az arcát, megérezte a csomózott kötőfék jelenlétét.

Tegnap voltam kint másodszor. Gondoltam, megfuttatom, hadd örüljön. Bevittem a fedelesnek nevezett sátorba. Még sosem volt bent, de egész jól sikerült bevinnem. Először nagyon meglepődött, aztán egy kis noszogatásra elkezdett futni. Most nem volt annyira kirobbanó a lelkesedése, mint az első alkalommal. Csak egy-két játékos ugra-bugra volt, amúgy csak simán futott, meg kíváncsiskodott. És sajnos nem működött a másik lóval bevált módszer: hiába rágcsált és nyalogatta a száját, hiába fordultam el tőle, még le is guggoltam, nem jött oda! Csak a kijárathoz ment.

Utána még muszáj volt egy kicsit járatnom odabent, meg nyomkodnom, mert annyira leizzadt, hogy nem tudtam rögtön kivinni. De annyira ideges volt, hogy megint nem bírt egy helyben megállni! A barátkozós játékot szinte képtelenség vele csinálni, mert egyfolytában jön-megy, itt még nyerített is a többieknek és persze tisztára kiakadt, hogy nem látja őket. Na, egy kis ledörzsölés után végre kimerészkedtem. Annak örültem, hogy akármilyen menekülős kedvében is volt, azért simán megértettem vele, hogy én megyek elöl, és az ajtókon mindig sikerült elöl kimennem, előtte egyet hátraléptettem őt. Kint megint kénytelen voltam a körjátékot csinálni vele, hogy mozogjon, nehogy megfázzon. Vágtázni már nem igazán akart, de nagyon szépen elügetgetett, és jó erős benézésre keresztbe is lépett a hátuljával és megállt. De!  A megállás addig tartott, míg egy kicsit megdicsértem és megvakargattam, aztán máris máshova figyelt, elindult, a szokásos hátat fordítós stílusban. Szóval nem érzem sikeresnek eddig a dolgot, de remélem, nem toltam el még semmit. Annyi jó volt a dologban, hogy legalább ahhoz a konténerhez sikerült közel vinnem, amelyiktől nagyon félt. Ennyi. Ha esetleg van időd tanácsra, azt szívesen venném. Addig újra megnézem majd a DVD-ket és egyéb oktatási anyagokat új szempontból.

Köszi: Judit

 

VÁLASZ:

Szia Judit!

Megpróbálok sorban menni a leveleden és úgy leírni az észrevételeimet.

Amikor egy ló tele van, akkor le kell kötni a figyelmét...azaz folyamatosan kicsiket kérni tőle, amíg a figyelme rád nem irányul tejesen és akkor hagyni pihenni egy kicsit jutalmul.

Az, hogy hátat fordít neked, az pedig a teljes tisztelethiány jele. Ezt úgy lehet könnyen orvosolni, hogy kiviszed egy nem túl nagy karámba, és elengeded. Elkezdesz vele mondjuk sündisznósat vagy terelőset játszani és amikor elmegy tőled, akkor meghajtod és amikor elkezd újra rád figyelni, akkor abbahagyod a hajtást. Miközben hajtod, gyakran változtasd meg az irányt és esetleg a jármódot. Az irányváltoztatásnál nem kell megállítani, csak egyszerűen rohanj elé és kényszerítsd megfordulásra. Mivel még az elején vagytok, nem biztos, hogy egyből reagálni fog arra, hogy ki akarod terelni a körjáték végén, hogy megálljon, hisz nem ismeri. Próbáld meg testtel irányítani. Azaz ha azt akarod, hogy megálljon és feléd forduljon akkor egyszerűen fuss hátra, hogy "bevonzd" de ne várd hogy oda is sétáljon hozzád. Ezt hívjuk kényelem játéknak. Ennek az az értelme, hogy amikor egy ló nem akar veled maradni, vagy nem szereti a barátkozós játéknál akár a pálcát akár a nyergelést, akkor kiküldöd körre, és csak akkor állhat, ha hagyja a barátkozósat. Ezt a játékot úgy is lehet alkalmazni, hogy ha a ló mondjuk nem akar valahova odamenni, vagy mindig a kijáratnál akar lenni, akkor ott állunk vele nyugodtan ahol szeretnénk, hogy legyen és ott dolgoztatjuk ahol nem szeretnénk, hogy legyen azaz kényelmetlenné teszzük neki. Pl.: ha nem akar bemenni a fedelesbe akkor az ajtó közelében állunk vele és kicsit arrébb dolgoztatjuk. Nem kell mindig körjátékban dolgoztatni, lehet jojózni vagy terelni, aztán megint vissza megyünk az ajtóhoz, egész addig játszva ezt, míg be nem ment. A lószállítóra ez ugyanígy megy.

Amikor pedig már bent vagy vele és ki akar menni, akkor mindig az ajtónál adj neki munkát és egy távolabbi pontban pihentesd.

Hát nem tudom, mennyire sikerült sorban mennem de a lényeg, hogy a kényelem motiválja a lovadat és ezt használd ki. A játékok, amiket pedig írtam azért jók, mert a domináns szerepedet is erősítik. A körjátékot csinálhatod szabadon és száron is, ha nincs szabad karám.

Ha valami nem világos, akkor írd meg nyugodtan.

Petra

 

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

 

Ma voltam lovagolni, a kedvenc lovamon. Sajnos fél éve volt egy balesetem, így fél éve nem nagyon törődtek a lóval, vagy csak nagyon ritkán. Ma felültem rá és járásban semmi probléma, de ügetésben mindig lehatja a fejét, vagy lehajtja oldalra, és kinyitja a száját mintha legelni szeretne de nem mert ott föld van, amikor visszarántom hogy nem szabad, akkor meg dobálja a fejét, egyszerűen nem tudok mit csinálni vele, nem ütöttem meg, de rákiabáltam. Ilyet azelőtt soha nem szokott csinálni. Kérlek segíts, hogy most mi tévő legyek hogy mindig fent tartsa a fejét és ne lent, mint egy normális ló.

 

Üdvözlettel: Tímea

 

VÁLASZ:

Kedves Tímea!

Először is azt szeretném mondani, hogy a lovaknál az a "normális" ha lent van a fejük. Hiszen amikor esznek, isznak, nyugalomban vannak nincs fent a fejük. Ezt mi követeljük tőlük, illetve mivel az angol lovaglási stílusban helytelenül előre, a ló vállára nyergelnek, ezért egyensúlyozniuk is kell. De ha megfigyeled, a ló akkor emeli magasba a fejét ha valami ijesztőt lát, vagy fel a akarja hívni magára egy ellenkező nemű társa figyelmét. Az, hogy a lovad lehajtott fejjel szeretett volna ügetni jó dolog! A lehajtott nyak az elengedettség, bizalom, és megadás jele. Normális esetben ugye nem kell folyamatosan húzni a ló száját ahhoz, hogy ne rohanjon világgá, így a hosszú szárnak lehetővé is kell tennie az állat számára azt, hogy „álláspontját" a tudtodra tudja hozni.

Nem tudom azt, hogy ő a Te lovad-e, illetve ki és hogyan foglalkozott idáig vele, így csak annyit tudok mondani, hogy ne foglalkozz azzal amit a lovasemberek "normálisnak" tartanak, hiszen azzal, hogy a lovad lehajtott fejjel ment, még nem szegült ellen. Szeretném neked is figyelmedbe ajánlani a természetes lovaglási stílus megismerését, hiszen ezzel nagyon sokat megtudhatsz a lovak lelkéről. Ezzel megismerkedhetsz oktatófilmeken keresztül, nyílt napokon illetve sok információt találsz a www.termeszetes-lovaglas.info oldalon is.

Szép napot,

Petra

 

KÉRDÉS:

A tanyán, ahol lovagolok ott 3 lovat ilyen szabad módon, (Parelli, azt hiszem) lovagolják, tehát nincs kantár csak egy kötőfék-féleség. Egyik nap azonban olyat tettek velük, amit a mai napig nem felejtek el. Egy 3 méteres szárat tettek rájuk, elkezdték a szárat rángatni, hogy a ló hátráljon - eddig oké. De utána addig rángatták, hogy ágaskodjanak, amikor meg ágaskodni akart a ló, akkor meg hirtelen lerántották őket... Az ottani oktatók is (ők nem ilyen módszerrel dolgoznak) mondták hogy nem normálisak. Szörnyű volt, ezt csinálták egész végig, vagy 20 percig... Szegény lovak úgy meg voltak rémülve hogy az nem igaz...tiszta verejték volt mind a 3 ló, a szemük fehérje is villogott... Ezek után rájuk ültek és hagyták, hogy arra menjenek, amerre akarnak. Nem értem. Ti is csináltok ilyeneket??? És ha igen miért??? Ez állatkínzás...látni kellett volna szegény lovakat... Utána odamentem az egyikhez - Sunny a neve - és megsimogattam. Ő viszont kapkodta a fejét, tiszta fáradt volt, úgy sajnáltam... Az egyik lány megakarta simogatni és sunyított, kirúgott rá, de nem találta el... Miért??? Ez állatkínzás... Azóta barátom az a ló, Monty Roberts módon suttogok a lovakkal, bár csak 14 éves vagyok. Mármint csak próbálkozok vele... Azóta velem nem gonosz a ló, de miért csinálták ezt vele/velük???

Segíts: Viki

 

VÁLASZ:

Szia Viki!

A "szár-rángatás" megfelelő kivitelezésben a jojó-játék, ami a ló hátra mozgatására szolgál. Amikor pedig "felültek rájuk és hagyták, hogy arra menjenek amerre akarnak" pedig az utazós játék, ami arra van, hogy a rohanós lovakat leszoktassuk a felesleges rohanásról. De az, hogy ágaskodtatják, aztán lerántják őket a földre, szerintem sem normális. Nem is látom ilyen formában értelmét, hisz ez olyan mintha tanítanának nekik valamit (pl. az ágaskodást), aztán mégis ellentétes instrukciót adnak azzal, hogy lerántják. Ez kb. olyan, mint amikor a tradicionális lovaglásban úgy akarják előrehajtani a lovat, hogy közben lekötik a fejét, vagy ellentartanak a szárral. Nos a véleményemet leírtam de sajnos oly módon nem segíthetek, hogy odamegyek és elfenekelem őket. Szomorú, hogy már a magukat természetes lovasnak tartó emberek is bántják az állatokat.

Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Szeretnék veled kapcsolatot létesíteni, mert nagyon érdekel a Parelli módszer és szeretném megtanulni, illetve alkalmazni és gyakorolni, valamint lovam életének részévé tenni.

Tudom miről szól, viszont csak úgy látom értelmét, hogy élőben saját lóval részt veszek ilyen kurzuson.

Néhány szót magamról: Az elmúlt évben vettem egy 3 éves kisbéri félvér kancát, vemhesen. Csak bekocsizva volt, a belovaglást már én végeztem barátnőm segítségével. Ez gyakorlatilag olyan jól sikerült, türelem és kellő felkészülés által, hogy semmilyen probléma nem adódott. Közben megellett, a csikó visszakerült a régi gazdához, mi meg itt vagyunk a mindennapjainkban. A kapcsolatomat a lovammal alapvetően jónak mondom. Az a véleményem róla, hogy ha a helyzetnek megfelelően bánok vele és hagyom kibontakozni időnként, akkor nagyon korrekt jószág. Rendkívül jó eszű, és ha egyszer rájött valamire, alkalmazza is. Úgy veszem észre, várja is az új feladatot. A főnök én vagyok, ez egyértelmű mindkettőnk számára!! Meghallgatom, mit szeretne és ha tudom, megadom számára, ő pedig nagyon jó fej viszonzásul.

Szeretnék minél többet megtudni, és kizárólag a lovammal vagyok hajlandó tanulni gyakorlatban ezt a módszert. Máshogyan nincs is értelme. Nagyon fontosnak tartom, hogy olyan ember is lássa kapcsolatunkat, aki kívülállóként nem elfogult és véleményezni tudja. Valamint fény derülne a hibákra, vagy megerősítést kapnának a jó dolgok. Nagy örömmel fogadnék minden észrevételt.

Segítségedet előre is köszönöm.

Emese

 

VÁLASZ:

Kedves Emese!

Nagyon szívesen segítek neked a módszer elsajátításában, vagy a megfelelő kurzus kiválasztásában és természetesen a szükséges felszerelések beszerzésében is. Egyetértek abban, hogy az a legjobb, ha a saját lovaddal veszel részt az oktatásokon. Azt tanácsolom, hogy hívj fel és a részleteket megbeszéljük.

Üdv: Petra

 

KÉRDÉS:

Szia!

Nekem van egy csodás herélt lovam – holland melegvérű – akit nagyon szeretek, neve Herceg.

Okos és elég sok mindenre meg tudom tanítani. Csak az a problémám vele, hogy folyton hátracsapja a füleit és elkezd rám sunyítani. De azt hiszem, hogy nem megtámadni, megharapni akar, csak belém szeretne csípni. Néha – ki tudja – lehet, hogy csak játszani akar? Gondoltam, hogy kipróbálom azt, amit egy filmben láttam: erősen belenéztem a szemébe és megpróbáltam azt "mondani neki" (nem beszéddel), hogy „miért sunyizol, nem bántalak”, meg ilyesmit. Erre mintha hallgatott volna: sunyítás nélkül nézett rám aztán egy darabig, majd újra mozgatta, hátratette a füleit. Próbáltam azt is, hogy amikor kimegyek hozzá, viszek neki valami finomat, legtöbbször szárazkenyeret, és nekiadom. Azt gondoltam, hogy így tudni fogja, hogy én jövök, és nem akarom bántani. Azt akartam, hogy tudja, hogy szeretem, és ha jövök, akkor meglepem valamivel. De ez sem nagyon segített, sőt néha követelődzött is, hogy adjak neki valamit, gondoltam ezért csipdes. Nem tudom mitévő legyek! Többet kellene vele lennem?

Üdv: Csilla

UI.:

KÖSZI A SEGíTSÉGET

 

VÁLASZ:

Kedves Csilla!

Az, hogy a lovad sunyít, azt jelenti, hogy irányítani akar téged és nem fogad el feltétlenül a vezetőjének. Ez pedig nem jó. Az, hogy a szemébe meredtél, az agresszió jele, és azért sem a legjobb megoldás, mert tett nem követi, csak következmény nélküli fenyegetőzés. A lekenyerezés sem jó, mert ettől még nem váltál a vezetőjévé és csak követelőző lesz, de jobb nem lesz a kapcsolatotok.

Itt nem az idő számít, amit vele töltesz, mert ha csak heti 2-3 alkalommal vagy vele, az is elég lehet.

Én azt tanácsolom, hogy kezdd el a Parelli módszert, mert ez segíthet mind a földről, mind a nyeregből erőszakmentesen megoldani a problémádat. Csupán egy répapálca, kötőfék és szár kell hozzá, amit – ha gondolod – segítek megvenni. És amire számítanod kell az az, hogy a kezdetek a földről zajlanak és addig nem ülhetsz fel rá. Nagyon fontos ennél a módszernél hogy ne keverjük az angol stílussal mert megzavarja a lovat, mivel itt a kommunikáció a ló testbeszédén alapszik.

Amennyiben szeretnéd, hogy segítsek mind a módszer elsajátításában, megismerésében, vagy esetleg tanfolyam keresésében, hívj fel nyugodtan.

Üdv

Petra

 

KÉRDÉS:

Szia!

 

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy én egy 2 éves lipicai kancát szeretnék westernbe belovagolni. Először is, ezt a fajtát be lehet tanítani westernbe? És ha igen, akkor nem tudom pontosan, hogy hogyan is csináljam, de nagyon sokat olvastam és hallottam róla. Ebben kérnék segítséget. Ha ezt a fajtát be lehet úgy tanítani, akkor kérlek írd le röviden, hogy mit és hogyan csináljak.

Előre is köszönöm

üdvözlet: Laci

 

VÁLASZ:

Szia Laci!

Nos sajnos lehetetlen röviden leírni, hogyan lehet egy lovat western stílusban belovagolni, gyakran egy egész könyv is kevés ehhez.

Viszont a természetes lovaglás alapelveit figyelembe véve azt tudom neked mondani, hogy természetesen egy lipicainak is meg lehet tanítani azokat az elemeket, amik a western lovaglásban vannak. Azonban nem véletlenül használnak western lovakat ebben a módszerben, hiszen a testfelépítésük megfelelőbb hozzá. Ha nem szeretnél vele versenyezni – ahol a gyorsaság számít – akkor szerintem nyugodtan betaníthatod őt is. Azt azonban javasolnám, hogy várj még ezzel legalább egy évet mert a ló még elég fiatal. Ez idő alatt pedig neked is azt ajánlom, hogy ismerkedj meg a természetes lovaglással, hisz ennek segítségével erőszakmentesen betaníthatod a lovadat, és mivel ebben a módszerben sok a földi munka ezt már el is kezdheted vele.

Üdvözlettel:

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Üdvözlöm!

Judit vagyok. Nem tudom, mit tegyek. Vettem egy lovat, mikor megnéztem ki lett karámban próbálva, felültem rá. Kiegyensúlyozott 10 éves kancának látszott, nyugodt volt, engedelmeskedett minden mozdulatnak. Egy dolog megfogott: nagyon forgatta a füleit, mint aki készülni akar valamire, ezt figyeltem, de végül sikeres volt az a pár kör, amit megtettem. Kocsiba fogni nem tudtuk, mivel a tulaj nem volt jelen, csak a lovász, így szerszámokat nem kaptunk, de annak tudatában vettem meg, hogy egyes-kettes fogatló, ami lovagolható is. Megvettem, hazahoztam, pár napot adtam neki, hogy megszokja az itthoni "klímát". Egy hét után szinte az alapoktól próbáltam vele mindent: tisztítgatás, lábai feladása, vezetés, futószár, nyereg, felülés, hám. Eddig minden úgy zajlott, mint ahogy azt egy 10 éves tanult fríz kancának tudni kell.

Miután befogtuk, megtettünk pár kört az udvarban, utána kint a határban, ekkor jött a probléma:

ismét nagyon forgatta a füleit, RÁHARAPOTT A ZABLÁRA, és csak akkor állt meg, mikor kifáradt és szakadt róla a víz. Másnap nyeregben ugyanezt megtette. Azóta sem tudom, hogy mitévő legyek, azon gondolkodom, ki bánthatta, vagy milyen balesete lehetett, mert ez a nyugodt birka ló, ha dolgozni kell vele, eszement fenevaddá válik, fél, nem bízik meg a lovasában. Látom rajta!

Ebben kérnék segítséget, mert tehetetlen vagyok.

Köszönöm, Judit

 

VÁLASZ:

Kedves Judit!

Alapvetően nekem az a véleményem, hogy az, hogy valaki a hagyományos módszer révén sikert ér el egy lóval, az vagy a ló jó szándékának köszönhető, vagy mázlinak, de hogy nem a klasszikus módszer érdeme, az biztos. Természetesen, vannak emberek akik nem a 100% Parelli, vagy más természetes módszert használják, csak egyszerűen, ösztönösen jól reagálnak a lovak viselkedésére, ezért sikeresek a tanításukban, de ehhez általában sok időre van szükség.

Az, hogy amikor hazavitted a lovat nem úgy kezdted, hogy mindent elvárva tőle elkezdted másnap dolgoztatni, dicséretes, de talán még ez is sok volt neki. Mivel nem ismerjük az előéletét,  nem tudhatjuk, mit miért csinál és mire hogyan fog reagálni a jövőben, ezért legyél óvatos, hiszen a testi épségetek mindenek előtt áll.

A lovad egyértelműen menekült mindkét alkalommal, ez ösztönös ha a ló veszélyt érez. Ez gyakran olyan veszély amit mi emberek nem látunk annak. Ilyenkor a ló menekül, és amikor már úgy érzi, elég messze futott, megáll és meggyőződik arról, hogy nem fenyegeti őt továbbra is az a veszélyforrás.

Valószínűleg sem a lovas, sem a hajtó, illetve a kocsi jelenléte nem párosul nála túl sok jó élménnyel ezért nem rajong a munkáért. Én a te esetedben is azt tudom javasolni, hogy ismerkedj meg a természetes ló és lovas kiképzéssel és ennek segítségével tanulj és tanítsd a lovadat, mert csak ezzel tudom neked garantálni azt, hogy elnyerheted a lovad bizalmát és egy, a számára is érthető módon kommunikálhass vele.

Amennyiben ehhez kéred az én segítségemet – akár csak az oktató anyagok és felszerelések beszerzéséhez – keress meg ismét bátran.

Üdvözlettel:

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Sziasztok!!! Lenne egy nagyon-nagyon fontos kérdésem. Van egy lovam, kisbéri félvér csődőr. Sosem volt semmi gond vele, mindig nagyszerűen viselkedett. Soha nem kellett megütnöm, legfeljebb csak leszidtam. De a múlt héten a lovardába került egy kanca ami sárlott, és kint volt a karámban. Én meg a közvetlenül mellette lévő karámba vittem a csődört és egy másik herélt lovat, hogy egy picit megzavargásszam őket. Az elején nem is volt semmi baj, de amikor a csődör odament a kancához én el akartam zavarni onnan, a csődör nekem fordult!! Meg akart harapni és kapált az első lábával. Alig tudtam elugrani előle. Utána ostorral jól meghajtottam és egy párszor ráhúztam az ostorral. Ezután amikor le akartam ápolni nagyon idegesen viselkedett, és amikor le akartam futószárazni többször nekem fordult!!! Mit tegyek? Verjem meg? Vagy nyugtassam meg? Miért csinálja ezt? Fél tőlem, vagy azt hiszi, hogy uralkodhat rajtam? Kárt fog tenni bennem ha nem állok félre az útjából? KÉRLEK SEGÍTSETEK!!! Nem szeretném elrontani a lovam!!! VÁLASZOLJATOK, FONTOS!!!! A segítséget előre is köszönöm!

Tisztelettel: Anita

 

VÁLASZ:

Kedves Anita!

Örülök, hogy még csírájában szeretnéd megoldani a problémát és nem utókezelést alkalmazni.

Nem kell sem nyugtatnod, sem megverned a lovad. A lovak egymást közt hierarchiában élnek, mindig van egy sorrend , hogy ki a domináns és ki az alárendelt. Nem tudhatom, hogy eddig milyen viszony volt köztetek. Hiszen úgy is lehetett jó kapcsolatotok, hogy te csak kérted őt dolgokra de ő volt a főnök, vagy eddig nem kérdőjelezte meg a te dominanciádat.

Most az lesz a feladatod, hogy elnyerd a domináns "egyed" pozícióját a szemében. Erre a legalkalmasabb a Parelli-féle 7 játék, ez a természetes lovaglás alapja, a földi munka. Ezek dominancia-játékok, amiket elsajátíthatsz dvd-k segítségével, vagy tanfolyamon. Ha a dvd-t választod akkor nagyon figyelmesen nézd végig őket, sokszor mert itt mindig neked kell majd nyerned. Ha szeretnéd, hogy segítsek akár dvd-t keresni akár a játékok elsajátításában, írj, vagy hívj nyugodtan.

Üdv. Petra

 

 

KÉRDÉS:

Szia Petra!

Olvastam sok tanácsodat, és szeretnék tőled én is kérdezni.

Én 13 éve lovagolok, nem tanítottak az elején, csak felültünk a lovakra és mentünk.

5 éve van egy saját lovam ő 6,5 éves csak én lovagoltam. De már egy ideje nem hagyja magát megfogni. Van, mikor szépen csikózablával lehet lovagolni, és egyik napról a másikra megkergül és még láncos zablával is nehéz megfogni.

Szeretném, ha segítenél, mert a lánc nem igazán jó, hiszen tudom hogy fájdalmat okozok neki.

Előre is köszönöm a válaszod,

 Judit

 

VÁLASZ:

Kedves Judit!

 

A hagyományos lovaglást többek között azért nem tartom megfelelőnek, mert teljesen elérzéketleníti a lovat. Ezalatt azt értem, hogy a folyamatos szárkontaktus és csizmasegítség egy idő után érzéketlenné teszi a lovat az adott jelre, ezért van az, hogy erősebb zablákat és élesebb sarkantyúkat kezdenek el használni a lovasok. Ha megnézed a karámban vagy legelőn együtt élő lovakat, akkor rájössz arra, hogy legtöbb esetben úgy kommunikálnak egymással, hogy egymáshoz sem érnek, csak a legvégső esetben rúgják, vagy harapják meg egymást. A Parelli módszer, amivel én is dolgozom, fázisokkal tanítja a lovat, ezzel elérhetjük azt, hogy érzékenyen reagáljanak a jeleinkre. Ezt úgy képzeld el, hogy egy megállítás nyeregből, test jelével kezdődik, utána a laza szárat felemeljük annyira, hogy a lehető legenyhébb kontaktus jöjjön létre, majd utána kezdjük el egyre erősebben az utolsó két fázisban húzni a szárat annyira, hogy a 4. fázisban már mindenképpen megálljon. Így egy logikus lépéssorral megtanítjuk a lovat arra, hogy mi után mi következik. S mivel a ló mindig a kényelemre törekszik meg fogja tanulni, hogy az első jelre reagáljon, és ne várja meg az erősebbet. Ennek persze feltétele a laza szár és az alapozó földi munka. Ezért ezt a tanácsot is úgy tudom befejezni, hogy ajánlom a Parelli módszert mert ennek köszönhetően érheted el amit szeretnél.

Üdv.

Petra

 

 KÉRDÉS:

Szia!

16 éves vagyok és kb. 5 éve lovagolok. Három éve kaptam egy nóniusz félvér kancát, aki most sajnos elkerült tőlem. Nem volt könnyű eset, de nagyon szerettük egymást.

Most találtam egy eladó négy éves nóniusz heréltet, valahol vidéken tartják. Be van lovagolva (a kérdés hogy hogyan), de mikor felhívtam a tulajt, azt mondta, hogy pörgős, meg kb. 10 év múlva fog lehiggadni, de hogy feszítőzablával meg ilyen-olyan anyámkínjával rá lehet ülni. Na én ezeket a "kínzóeszközöket" nem nagyon szeretném erőltetni, egy idő után el szeretnék vele jutni egy olyan pontig, mint a másik lovammal (meg tudjunk bízni egymásban). Elég elszánt vagyok, tudsz tanácsot adni? Ezzel a Parelli- módszerrel sikerülhet ezt elérnem vele? Érdemes egyáltalán lemennem vidékre megnézni a lovat? Ha van rá esély, akkor te esetleg tudnál nekem segíteni?

Várom a válaszodat!

Köszönöm: Zsófi

 

VÁLASZ:

Kedves Zsófi!

 

Először is arra kérnélek, hogy olvasd el az előző lány levelét (Juditnak hívják), mert ő is egy nehéz szájú ló problémájával fordult hozzám.

Másodszor pedig, válaszolva a kérdéseidre, igen a Parelli módszer segíthet, ha tényleg ez a paci a szíved vágya, akkor csak azt tudom mondani, hogy vedd meg nyugodtan, mert biztosan egy kezes bárányt fogunk tudni idővel belőle faragni. Természetesen állatorvossal nézesd meg a lovat mielőtt megveszed. Ha úgy gondolod, keress meg nyugodtan, szívesen segítek.

Üdvözlettel: Petra

 

 

KÉRDÉS:

Szia Petra!

Nem lovagolok régóta, és saját lovam sincs egyelőre, de a tanyán, ahova lejártam az utóbbi egy-két hónapban van egy 2 és fél éves csikó, amivel szerettem volna kicsit foglalkozni, és ha úgy látom, hogy együtt tudunk dolgozni, akkor meg is vettem volna. A csikó gazdája nem törődik a lóval, egész évben ridegtartásban vannak, nem foglalkozik velük senki, embert csak akkor látnak, mikor beviszik valamelyik pacit lovagolni. Szóval elkezdtem foglalkozni vele. Nehezen sikerült megfogni az elején, de aztán sikerült magamhoz csalogatni és 2-3 alkalommal egész szépen sikerült vele foglalkozni. Futószáron is ment, aztán egyik napról a másikra mintha „elrontották” volna. Ha rátettem a futószárat, akkor hátat fordított, lehajtotta a fejét és a mellső lábaival átlépett a száron, így mindig oda kellett menni, kibogozni belőle, megnehezítette a dolgom. Kértem segítséget is tapasztaltabbaktól, ők nem bajlódtak a kibogozással, hanem megpróbálták visszafogni a lovat, persze az erősebb volt és végigvonszolta őket a pályán. A többiek ekkor már mondták, hogy ne is foglalkozzak vele, mert rosszindulatú a ló. Azóta nem is próbáltam futószárazni. Volt, aki szerint egyenesen marhaság a legelőn tartott lovaknál. Az eset után még párszor behoztam, egy alkalommal elszabadult egy kutya és megugatta, valószínűleg emiatt többet már nem akart odajönni hozzám a réten, hiába csalogattam bármivel. Kicselezett, ha el is fogadta az almát, rögtön elszelelt, amikor rá akartam tenni a kötőféket. Ezután két hétig meg sem próbáltam rátenni, csak ott volt a kezemben és hagytam,  hogy megszagolja. Szinte minden nap lementem hozzá, vittem neki valami finomat és úgy nézett ki, hogy ezzel többre megyek nála. Két hét udvarlás után sikerült rátennem a kötőféket, de hiába hívtam meg sem mozdult. Próbáltam többféleképpen, elindultam, hívtam, visszamentem megsimogattam, csalogattam étellel, de nem… Úgy gondoltam, hogy ha már sikerült megfogni, akkor picit rajta hagyom a kötőféket és addig megtisztogatom. Közben a többi ló elindult az itatóhoz, és talán azért, mert ő is ment volna, megharapott kétszer is. Azóta nem foglalkoztam vele, mert úgy érzem, hogy maximálisan türelmes voltam vele és mégsem mentünk jószerével semmire. Úgy gondolom, hogy olyan nagy hibát nem véthettem, hiszen a többi tanyán lévő ló nem reagált így még soha, sőt, az egyik csikó olyan szépen hagyta a vezetőszárat és a tisztogatást is, pedig azon még soha korábban nem volt ilyesmi… Mit gondolsz, tényleg lehet, hogy rosszindulatú a csikó, vagy én rontottam el valamit?

Köszönöm a válaszod:

Péter

 

VÁLASZ:

Kedves Péter!

Elolvastam a kis "történetet" és a következőket tudnám tanulságként levonni: először is nem a ló a hibás, sosem a ló a hibás!! Ő nem rosszindulatú, csak egy menekülő állat, és ennek megfelelően reagál. Te mint ember, nagyon türelmesen és kedvesen közeledtél hozzá, amit én nagyon köszönök az ő nevében is, mert ha egy "tökös" lovas megy oda, aki meg akarja mutatni, hogyan kellene egy ilyen lovat betörni, az sokkal nagyobb sebeket hagyott volna a lóban.

Én, mint természetes lovas tökéletes alanynak tartom ezt a csikót, mert még nem tanult rosszat az embertől. Ha a Parelli módszerrel próbálnád meg elindítani a lovat akkor én biztosan állíthatom, hogy sikerrel fogsz járni és nagyon jó kapcsolatod lesz vele. Emellett megmutathatod a "tanultabbaknak" hogy a ló nem rosszindulatú, csak olyan nyelven kell vele kommunikálni amit ő is megért. Amennyiben szeretnél több információt vagy segítséget a témában, akkor fordulj hozzám bizalommal, illetve ajánlom a Lovasélet Iskola honlapját, ahol információkat találhatsz magyar nyelven erről a lovaglási stílusról.

Üdvözlettel:

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

A lovasok.hu-t olvasgatva keltette fel érdeklődésemet a Parelli-módszer. Létezik olyan magyar nyelvű honlap, ahol részletesen lehetne tájékozódni a módszerről? Esetleg indulnak tanfolyamok, vagy tartasz igény szerint képzést a témában?

Köszönöm válaszod!

Üdvözlettel:

Evila

 

VÁLASZ:

Szia!

Nagyon örülök, hogy érdeklődsz a természetes lókiképzés iránt.

Sajnos magyarul még elég kevés lehetőség van arra, hogy bővebb információt kaphassunk ezekről a módszerekről.

A Lovasélet Iskola tart Parelli tanfolyamokat, és információkat is találsz az internetes oldalukon. Én is tartok egyéni edzéseket, ha szeretnél erről többet tudni, kérlek keress telefonon.

Üdv Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Nem lovaglással összefüggő a kérdésem, hanem a ló viselkedésével.

15 éves lovam mellé márciusban vettem egy 4 éves arab félvér csikót. A dominancia harcot a csikó nyerte, ő a "főnök" az öreg megadta magát.

Több mint fél éve együtt élnek a legelőn, a csikó még mindig rendkívül "agresszív" az öreggel. Velem tökéletesen dolgozik, 7 m-esnél tartunk, libertyben is ügyeskedik.

Éjjel - nappal legelőn vannak az öregnek van menekülési lehetősége, nem értem a csikó viselkedését. Sokat figyelem őket, nem vettem észre, hogy az öreg próbálkozna visszavenni a alfa pozíciót. Komoly rúgások és harapások fémjelzik a csikó aktivitását.

Szerinted beleszóljak a dolgukba?

várom válaszodat

Endre

 

VÁLASZ:

Szia!

Ezt a kérdést és nem tudom eldönteni, mert nem látom, milyen súlyosak a sebesülések. Ha úgy látod, hogy az idős lovad épségét nézve már veszélyes a helyzet, akkor egyértelműen el kell őket választani, mert egy komolyabb sérülés nem játék. De amennyiben nem veszélyesek a harapások, rúgások úgy én azt gondolom, maradhatnak együtt.

Találkoztam már hasonló esettel, ahol a rangsorban alacsonyabban lévő állat egyszerűen nem vette tudomásul a dominánsabb első fázisait, azaz hiába közeledett a másik és sunyított, ő akkor is megvárta, amíg meg nem rúgták, vagy harapták. (Ő is Parellis ló volt.) Ebben az esetben csak felületi sebek keletkeztek így ők nem lettek elválasztva.

Ha esetleg tudok még segíteni, szólj nyugodtan.

Üdv Petra

 

KÉRDÉS:

Szia Petra!

A kérdésem az lenne, hogy milyen okokból feküdhet le lovasa alatt a ló? Van egy kanca, amin hárman szoktunk lovagolni, de csak velem csinálja meg, hogy lefekszik. Menni van kedve, egészségi problémára sem gyanakszunk, a felszereléssel sincs probléma, mindhárman határozott, de nem erőszakos lovasok vagyunk. Egyszerű munkamegtagadás lenne?

Előre is köszönöm a választ:

Viki

 

VÁLASZ:

Kedves Viki!

Én két dologra gyanakszom ebben az esetben, ha tényleg nem egészségügyi gondja van a lónak.

A munkamegtagadást én inkább egy csinos bakolásban látom, de lehet hogy volt olyan gazdája a lónak aki alatt lefeküdt, vagy lefektették és utána jutalomból pihenni hagyták így ő most erre emlékezve szintén így próbálja tudtodra adni, hogy aznapra elege lett a munkából. A másik lehetőség, ha csak egyszerűen kapargat és eldobja magát (mint amikor lepihen, hempereg, persze itt a nyereg miatt nem megy), az pedig a bizalom jele feléd, hogy meg meri azt tenni hogy lefekszik a jelenlétedben, mondván te megvéded őt a ragadozóktól, amíg pihen.

Amennyiben az első esetről van szó akkor dolgoztasd meg földről amikor lefekszik így kényelmetlenné teszed neki a dolgot. Viszont ha a második az ok, akkor használd ki és hagyd néha pihenni, ha jól csinált előtte már egy-két feladatot. Így amikor majd te kérsz tőle valamit, ő is készségesebb lesz, és tudni fogja, hogy te megérted, ha ő kér valamit.

Üdv Petra

 

 

KÉRDÉS:

Szia!

 Lenne egy igen jó kérdésem! Nekem van egy 4 éves francia ügető heréltem. Nemrég vettem, jóindulatú, kedves ló. Elkezdtem vele ismerkedni, iszonyatosan jól ment minden a futószárazásig! Sajnos az első probléma ott adódott, hogy a ló nem akart tőlem elszakadni. Egyszerűen nem tudtam magam mellől elküldeni, hogy menjen körbe, aztán különböző technikákkal – mint körbevezetés, egyre több távolság a lótól – sikerült elérnem, hogy futószáron menjen. Lépés, ügetés egy irányba szuperül megy, a másik irányba talán megy egy-két kört, aztán szembeáll velem és nem tágít mellőlem. Nem fél semmitől, nem lehet megkergetni, az ostor a legjobb barátja (nem mintha verni szeretném, soha nem ütöttem meg és nem is akarom bántani). A problémát sajnos orvosolni nem tudtam, sem körbevezetgetéssel, sem mással, ezért fordulok most hozzád!!

Ha viszont én elkezdek előtte, vagy mellette (mindegy, hogyan) sétálni, akkor elindul, de ahogy én megállok, ő is. Amit velem lehet csinálni, azt szívesen csinálja, a többi mind mehet a sunyiba.

Nem tudom mit tegyek, kérlek segíts!

Hogyan verjem ki a fejéből a leblokkolásait, stb? Valahogy meg kellene tanulnia (nélkülem) is dolgozni, mi lesz ha a hátán ülök? Fel akar ülni majd mellém?

A válaszod előre is köszönöm!

Kate

 

VÁLASZ:

Kedves Kate!

Neked is azt tudom mondani amit a legtöbb lovasnak: Parelli módszer. Ez megoldás lehet miden problémádra. Amennyiben többet szeretnél megtudni erről a módszerről, mint amit a neten találsz, akkor fordulj hozzám bizalommal.

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Én egy olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy a lovam állandóan elmenekül a kantározás elől. Kioldozza a kikötőszárat, és elvágtat. Akár nyereggel együtt is. Gyakran a zablát sem hajlandó bevenni a szájába, pedig már mindent megpróbáltam. Mostanában az bejön, hogy lucernát teszek elé, és akkor fel tudom kantározni. De nyergelésnél, ha a hevedert meghúzom, megpróbál megrúgni. Pedig nem húzom soha szorosra, és néha szőrén is lovagolunk. Szinte soha nem használok pálcát, főleg nem bántom. Hogyan tegyem kellemessé a lovaglást számára úgy, hogy ne akarjon elmenekülni előle? Vagy más probléma lehet?

És még egy kérdésem lenne. A lovam 4 éves lipicai. Szeretném kihasználni fogékonyságát. Leginkább az oldalra léptetést szeretném megtanítani neki. Na de hogyan?

Előre is köszönöm: Leila

 

VÁLASZ:

Kedves Leila!

Neked is csak azt tudom ajánlani amit mindenkinek aki lovakkal akar együtt dolgozni, élni, a Parelli módszert. Erről meg tudhatsz többet a Parelli honlapon, az előző levelekből, illetve már itthon is lehet kapni dvd-ket.

A lovad azért viselkedik így, mert nem tekint vezetőjének (és ennek nem a pálca hiánya az oka) illetve csak egy kellemetlen tortúra számára a lovaglás. Még akkor is, ha nem vagy erőszakos vele, van, hogy csupán a zabla és a csizmasegítség már kellemetlen neki és mivel nem látja értelmét így nem is akarja csinálni.

Ha szeretnél többet meg tudni erről a módszerről, vagy meg tanulni akkor szívesen segítek ha szeretnéd.

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Szia!

Szeretnék tõled segítséget kérni. Már 2 éves korom óta lovagolok, most 18 éves vagyok. Most lenne egy ló, akit én taníthatnék be. Egy nagyon kedves és barátságos ló. Szeretnék tõled segítséget kérni ezügyben, hogy hogyan lehet megtanítani neki a futószárat (bár ezt már tanítottam de kíváncsi lennék a te módszeredre is) az ügetést, vágtát, lépést.

Kerestem ilyen anyagokat de ilyet sehol nem találtam. Pedig talán ez lenne az egyik leglényegesebb. Az lenne a kérésem, hogy nem tudnál valami anyagot küldeni nekem?

Remélem, hogy tudsz nekem segíteni.

Elõre is köszönöm

Gabi

 

VÁLASZ:

Szia Gabi!

A kérdés jelen esetben az, hogy hagyományos (angol, western) stílusban, vagy természetes módon szeretnéd belovagolni a lovat? Sok olyan lovast ismerek, akik ugyan szeretnének természetesen lovazni, de nincsen saját lovuk, vagy éppen eladási céllal lovagolják be a lovakat, így sajnos nem lovagolhatnak természetes stílusban, az első esetben összezavarják a lovat, a második esetben pedig nem fogják tudni eladni egy hagyományos lovasnak.

Amennyiben Parelli módszerrel szeretnéd betanítania a lovadat, akkor az ehhez szükséges felszerelést és oktató anyagot meg tudod rendelni Csontó Zoltántól.

Viszont ha angol stílusban szeretnél lovagolni, akkor is ajánlanám Neked, hogy legalább a földi munka részét tanuld meg és tanítsd meg a pacinak, mert az a továbbiakban is nagy hasznotokra fog válni.

Sok sikert kívánok,

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

 

Két éve lovagolok, most szeretnék belovagolni egy telivér kanca csikót (3 éves). Azt nem tudom, hogy a Parelli-módszerrel lehet-e egy ilyen fiatal lovat betanítani? Sajnos még nekem sincs ilyen téren tapasztalatom, habár sokat olvastam róla, mégis szerintem ez lenne a legjobb megoldás. Vagy szerinted nem? Eddig angol stílusban lovagoltam.

 

 Köszönettel:

 Betti

 

VÁLASZ:

Kedves Betti!

A Parelli módszert bármilyen fajtájú, és életkorú lóval lehet csinálni.

Szerintem nyugodtan elkezdheted ezzel a módszerrel betanítani a lovadat, ez csak jobb lehet, mint a hagyományos, és ami még nagyon jó abban, ha a lovad sosem látott hagyományos lovast az az, hogy így nem kell a rossz emlékeket "kitörölnöd" a memóriájából. Amennyiben további segítség kell, fordulj ismét hozzám bizalommal.

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Van egy ló a szomszédban, akire mostanában fel szoktam ülni és lovagolni. Angol telivér, Demeter a neve. Semmi bajunk nincs egymással, de ha nem rajta ülök csak egyszerűen elmegyek megsimogatni – mert mondjuk szomorú vagyok – teljesen természet feletti érzésem van mert a lóban látszik a bizalom és úgy érzem, hogy õ az akiben mindenképpen meg tudnék bízni. De mikor ülök rajta, eltűnik ez. Úgy veszem észre, hogy csak egy lovasnak tart, aki lovagolja. Én akármit csinálok vele akármilyen gyengéden, s miután lenyergelem meg gondozom újra visszatér a bizalommal telt ló. Mit tehetek, hogy ne úgy gondoljon rám, mint egy lovasra, hanem mint egy emberre, akiben korlátlanul nélkül megbízhat? A lovaglásomon kell változtatnom, vagy nem tehetek semmit?

Elõre is köszönöm a választ: Anna,Gyõr

 

VÁLASZ:

Kedves Anna!

Hosszútávú megoldásként neked is a Perelli módszert tudnám javasolni, de addigis azon gondolkodj el, hogy mi lehet az, ami miatt a ló nem bízik meg benned. Lehet, hogy nem voltál vele erőszakos, de esetleg mégis olyan helyzetbe hoztad, ami neki ösztönileg, vagy fizikailag kellemetlen volt.

Próbáld meg "elölről" kezdeni. Menj el vele lábon terepre. Illetve azokat a helyzeteket, amiket úgy érzed, hogy nem szeret veled megoldani, próbáld meg a földről, többször is végrehajtatni vele (de ne az összeset egy napon egyszerre). Mert lehet ugyan, hogy te vagy a lovasa, de régi lovasai esetleg "becsapták " őt, amikor még bízott bennük, így most újra el kell nyerni a bizalmát, mert ez nem jön magától.

Sok sikert és remélem, beszámolsz a változásokról.

Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Én kb. 3 hónapja kezdtem el lovagolni és van egy ló - Koronás, de én Manókának hívom J - , akiről tudni kell, hogy versenyló volt, csak lesántult. Így már "csak" hobbyló az alagi tréningpálya egyik istállójában. Egész nyáron szinte naponta kint voltam, és csak én lovagoltam, így nagyon megszerettem. Ő is ahogy meghallja a hangom, egyből "megszólal", és jön oda a boksz ajtajához. ( Ezt senkinek nem szokta, ennek ellenére nem tudom elérni Nála, hogy odaadja a lábát, amikor ki kell kaparni a patáját. Mindenki másnak elsőre adja, de nálam csak úgy néz, mintha éppen rajtam szórakozna. ( Az hozzátartozik még, hogy ott minden zsoké és lovász keményen vagy ha úgy jobban tetszik, határozottan bánik vele, de én képtelen vagyok bántani. A főiskola miatt most csak heti 1-2 alkalommal tudok járni, így nincs sok időm foglalkozni Vele sajnos, pedig imádom! Van valami ötleted, hogyan tudnám elérni, hogy hallgasson rám? Mert attól félek, hogy ha bántom, akkor már nem fog úgy szeretni, ahogy most!

Előre is köszönöm: Judit

 

VÁLASZ:

Szia Judit!

Kezdeném azzal, hogy meséljek neked egy kicsit a lovak természetéről. Először is a lovak hierarchiában élnek, mindig van egy vezérkanca, aki a legfelül áll a rangsorban, és aki óvja a többit. Abból következtetve, hogy az ottani zsokék nem bánnak éppen kesztyűs kézzel velük, valószínűleg Manóka is meg van annyira félemlítve, hogy ne jusson eszébe ellenállni. De mivel az utóbbi időben te ott voltál mellette és valószínűleg társlóként kezelt, felbátorodott annyira, hogy dominancia játékba kezdjen veled, kérdezve, hogyan reagálsz arra ha nem engedelmeskedik. Persze ez a következtetetés csak akkor igaz, ha megfelelően próbáltad felvenni a lábát, de gondolom, ezzel nem lehet gond.

Azt tudnám javasolni, hogy amikor nem csinálja azt, amit te szeretnél, akkor teremts neki kellemetlen helyzetet, vidd el néhány percre futószárazni, vagy csak futni. Nem kell túlzásba esni, és legyél leleményes! A lényeg, hogy ha nem engedelmeskedik, akkor rosszabb lesz neki. Persze nem úgy, hogy püföljük, hanem, olyan helyre viszed amit nem szeret, vagy mozgatod, vagy csak akkor viszed legelni, ha feladja a lábát.

Üdv Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Azt szeretném tõled megtudni, hogy hol lehet ezt a módszert megtanulni, vagy milyen kiadványokban jelent meg, mert én nagyon szeretném elolvasni.

43 éves "öreglány" vagyok és tavaly óta teljesen rabja lettem a lovaglásnak, imádom a lovakat, nekem mindegy, hogy arab telivér, vagy angol, magyar félvér, öreg, vagy fiatal, én mindet szeretem. Voltam már egy csomó lovardában, talán most megtaláltam végre a megfelelõt... Én ugyanis nem bírom elviselni a pálcás fenyítést, vagy bármi mást. Mindig mondják, hogy akkor a ló fog uralkodni rajtam, de engem eddig sem érdekelt. Szerintem érzik rajtam a pacikák, hogy én nagyon szeretem õket, mert mindig szépen beszélek hozzájuk, simogatom õket, és persze egy vagon csemegével felszerelkezve érkezem a lovardába. Már alig várom, hogy legyen egy saját lovam, de bokszban semmi szín alatt nem tartanám, úgyhogy most kénytelenek leszünk elõbb-utóbb lakást cserélni, mert én már nem élhetek lovak nélkül.

Ha végre összejön és vehetek pacikat, kettõt szeretnék, hogy ne unatkozzanak. Kancát a csikójával, vagy két 4-5 éves testvérpár is hozzám szokna? Mindenféleképpen szeretném megtanulni a természetes lovaglást is, az angol módszer már egész jól megy. Szerinted nem vagyok én ehhez öreg?

Sõt, ha sok pénzem lesz, lómenhelyet fogok alapítani, hogy legyen a szegény kis kiszuperált öreg lovacskáknak is méltó helyük.

Köszönöm válaszod.

Üdv.

Hajni (egy kötözni való lóbolond)

 

VÁLASZ:

Kedves Hajni!

A Parelli módszer oktató anyagát a Lovasélet Iskolából rendelheted meg illetve a Parelli honlapról. Szerintem egyáltalán nem vagy öreg! És nagyon jónak tartom a terveidet is! Szerintem mindegy milyen lovakat veszel magadhoz, ez csak attól függ, hogy mik a célok. Szeretném a te figyelmed is felhívni arra, hogy sajnos manapság nagyon sok lovat csupán viselkedési problémák miatt visznek vágóhídra és ezzel a módszerrel pedig erőszakmentesen megoldhatók az ilyen jellegű problémák, így megmenthetsz egy lovat az ilyen sorstól és nem utolsó sorban anyagilag is jól jársz!

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Van egy lovam. És nem tudom, mit csináljak vele, hogy ne harapjon. Még a karámba se enged be , mert ahogy bemegyek megharap kizavar. Mit tegyek ezek ellen?

Vivien

 

VÁLASZ:

Kedves Vivien!

Azt tudnám tanácsolni, hogy játssz egy olyan játékot, amiben egyértelművé teszed, hogy te vagy a vezér! Ebben a játékban, ha nem megy olyan gyorsan, hogy elég távol kerüljön tőled akkor csapj rá, ne félj attól hogy fájna neki, hisz úgysem tudsz akkorát csapni mint egy másik ló tenné ugyanebben az esetben.

Fogj egy jó hosszú pálcát és menj be a karámba és légy agresszívabb, mint ő. A lényeg, hogy kör alakban menj a fara felé és kergesd, ha eléred a farát akkor csapj rá! Folyamatosan kergesd, legyél te a gyorsabb, ha szembe kerül veled, akkor is kis kör alakban menj a fara felé. Ha elszaladt akkor állj be a karám közepébe és hajtsd körbe. Ne legyen rajta semmilyen felszerelés.

Úgy hajtsd, hogy ha lelassul, akkor egyenesen fuss a fara felé, mintha te akarnál az ő helyére állni. Ahogy továbbment, állj vissza középre.

Ha már megtett néhány kört, akkor vágj gyorsan elé, csapkodj és kényszerítsd megfordulásra, ezt ismételd 3-4 körönként. Kb. 20 percet dolgozz így vele és ha látod ,hogy a szeme és a füle téged néz és kezdi letenni a fejét akkor hívd be. Ezt úgy teheted a legkönnyebben ha hátra futsz és így hívod.

Ha nem is jön oda teljesen, akkor is menj oda hozzá és simogasd meg és mondjuk utána vidd el enni, legelni. De csak akkor menj oda hozzá, ha szemben áll veled. Ha a közeledtedre elfordul, elmegy, akkor kergesd el és hajtsd tovább, ahogy eddig.

Szerintem ezt egyszer elég lesz csinálni, nem fog többet próbálkozni, és ezzel nem értelmetlenül verjük, hisz ott a lehetősége hogy elkerülje.

Viszont az egyéb munkánál, nyergelésnél ne emelj rá kezet ok nélkül, és főleg ne a fejére, mert szerintem pont azért ilyen agresszív mert az előző gazdáitól már valószínűleg kapott párat.

És ahogy mindenkinek, neked is tudnám javasolni a Parelli módszer elsajátítását.

Ha van még kérdésed, írj vagy hívj nyugodtan.

Petra

 

KÉRDÉS:

 

Kedves Petra!

Kis segítséget/tanácsot szeretnék kérni egy lovacskával kapcsolatban.

A lovardában, ahol lovagolok, nagyon megszerettük egymást egy lóval, aki 12 éves, kanca, és rossz felépítésű. Sajnos ebbõl kifolyólag elhanyagolt állapotban volt, mivel nem törõdtek vele, ráadásul sánta is, ami hol elõjön, hol nem. Ez most már javul, tapasztalatok alapján, ha mozgatom-jártatom, futószárazom, javul, de mivel a ló szinte egész nap bokszban áll, ez sajnos visszatérõ probléma.

A nagyobb baj, hogy eléggé képzetlen és próbálkozós, ezért arra gondoltam, hogy ha megveszem majd õsszel, vagy a tél folyamán, nyáron elvinném egy Parelli-féle hétvégére, hogy kicsit összeszedje magát, illetve engedelmesebb legyen. (Persze az elsõ lépés lesz, hogy egy legelõs, nagy karámos helyet keresek neki). A kérdés az, hogy egy 12 éves lónál mennyire hasznos és tartós a Parelli-módszer? Vagy csak álmokat kergetek? Javulhat-e a ló viselkedése, tudása? Mivel sokat foglalkozom vele, már sok apró eredményt értem el, így nagyon bízom benne...

Válaszodat elõre is köszönöm, jól esne egy kis útmutató.

Üdvözlettel:

Katalin

 

VÁLASZ:

Kedves Katalin!

Én azt gondolom, hogy ha odafigyeléssel és gondoskodással már el tudtál érni eredményeket, akkor már jó úton haladsz! A természetes ló és lovas kiképzési minden fajtájú és korú lónál lehet eredményesen alkalmazni. Azt viszont korrigálni szeretném, hogy a paci már mindent tud és nagyon okos is! Az, hogy viselkedési problémái vannak, csak annak köszönhető, hogy az emberek nem megfelelően kezelték és valószínű, hogy az elhanyagoltsága miatt kicsit antiszociális lett.

Abban viszont egyetértek, hogy mindenképp legelőre van szüksége, és azt a nézetet vallom, hogy a ridegtartás nagyon sok betegségtől megóvja a lovat és a sántaságok egyes okaira is megoldást ad. Amiatt pedig ne aggódj, hogy már öreg lenne a kiszoktatáshoz, viszont érdemes még jó időben kiszoktatni és nem megvárni a hideget.

A futószárazással kapcsolatban egy olyan észrevételem lenne, hogy szerintem egy sánta lovat nem ajánlatos futószárazni mert az nagyon megterhelő, inkább az egyenes vonalon való mozgatást ajánlom.

Nem említetted, hogy mi a baja a pacinak, de tudnám neked ajánlani a Lóherba című könyvet, amelyben nagyon sokféle lábpanaszra van gyógymód gyógynövények segítségével.

Természetesen csak ajánlani tudom neked a tanfolyamokat és persze minél hamarabb, akár azt is tudom javasolni, hogy a Lovasélet Iskolától rendelj oktató dvd-t és abból is tudsz tanulni. Hiszen ez a módszer arról szól hogy mi, emberek megtanuljunk a lovak nyelvén!

Üdvözlettel:

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Én 14 éves vagyok és 2 hete kezdtem el lovagolni.

Mindenki az ellenkezőjét mondja, de szerintem én későn kezdtem el lovagolni.

Hallottam, hogy elég sok ember már 2-4 évesen elkezdett lovagolni (mondjuk nekik adott volt). Nekünk lovunk nincs és a legközelebbi lovastanya is 20 percre van autóval, így csak 2 hetente egyszer járok lovagolni. Kérem válaszoljon, fontos lenne.

köszönöm: Viki

 

VÁLASZ:

Kedves Viki!

Szerintem sem késő elkezdened a lovaglást. Nem az a lényeg hogy mikor, hanem hogy hogyan! Legyél türelmes, figyeld meg a lovakat, találd ki mit miért csinálnak, és légy tisztában azzal amivel sajnos sokan, nálad tapasztaltabb lovasok sincsenek: hogy nincs "rossz" ló!! Ha valamit nem tudunk elérni a lovunkkal az sosem a ló hibája. Próbáld meg ezeket a nehézségeket majd úgy megoldani, hogy nem nyúlsz eszközökhöz (mint erősebb zabla, sarkantyú, stb.), vagy erőszakhoz, hanem megpróbálod kitalálni miért viselkedett a lovad jogosan úgy ahogy. És ne gondold, hogy egy tapasztaltabb lovas feltétlenül jól viselkedik a lóval az adott helyzetben. Ha szeretnéd megismerni az erőszakmentes, lókiképzési módszert akkor írj nekem megint, és segítek.

Üdvözlettel: Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra,

Egy lovas ismerõsöm ajánlotta, hogy kérdezzelek meg, vajon tudsz-e olyan módszert, ami elfeledteti a lovammal azt a tényt, hogy a heveder "mumus", amit sajnos valószínűleg hozzá nem értõ elsõ gazdáinak köszönhet. Amikor hozzánk került, akkor annyira rosszul viselte, ha húztam a hevederen – akármilyen finoman is -, hogy néha összeesett, de még akkor is amikor már rajta ültem. Aztán szerencsére ez olyan szintre javult, hogy össze már nem esik ugyan, de nem tudja megállni a heveder meghúzását, csak úgy hagyja, ha közben léphet, mozoghat. Úgyhogy így szoktunk hevedert húzni (eleve már a hasa alatt sem húzhatom át miközben belebújtatnám a szügyhámot...) Már a nyergelésnél toporog és ahogy érzi, hogy a "heveder-rész" következik, teljes stresszbe esik. Nagyon finom és türelmes vagyok vele, hiszen errõl nem õ tehet, ha éppen jobb a kedve akkor egészen jól tűri, de ha éppen nagyon hisztis, akkor egy külön reggeli torna a nyergelés. Ha már meg van húzva a heveder, akkor a lábát fel sem adja, ha valami mást (még csinálnék vele pl. szügyhámot akarom becsatolni, ínvédõt rárakni vagy egy segédszárat még befűzni), akkor az ágaskodásig hisztizi magát. Amúgy sem egy túl nyugodt ló, rohanós, kapkodós...de persze így imádom ahogy van, csak szeretném ha ezt a félelmét le tudná küzdeni és a nyergelést nem mint "gyomorgörcsös" rossz élményként várná minden egyes alkalommal, hanem mint a közös munkánk, szórakozásunk tartozó előkészületet.

Szóval kedves Petra, ezért kerestelek meg levelemmel, hátha Te tudsz segíteni. Segítségedet elõre is nagyon köszönöm!

Szép napot;

Adrienn

 

VÁLASZ:

Kedves Adrienn!

Úgy látom, te nagy szeretettel és megértéssel viseltetsz lovad iránt, és ennek nagyon örülök! Viszont szeretném, ha megértenél pár dolgot, végül is ezek lesznek a válaszok a kérdésedre, de kérlek, ne vedd zokon amit írok csak próbálok "ló szemszögből" beszélni. Először is a lónak nem szórakozás egy kikötőszár, egy zabla, de alapvetően az ember a hátán sem.

Szívesen elmondanám neked milyen gyakorlat és "magyarázat" segítene megoldani ezt a problémát, de mint írtad nem ez az egyetlen, ezért úgy érzem, hogy a teljes természetes ló- és lovaskiképzési módszer alapjait el kellene sajátítanod, hogy ezentúl problémamentesen tudj lovagolni és azt a ló is élvezze. A lovad, ahogy a legtöbb ló, tele van félelmekkel és menekülési kényszerrel, ezért rohanós és esik össze a heveder láttán. Ezeket a félelmeket legyőzhetjük,  illetve a Parelli módszer segítségével a ló számára is érthető módon kérhetünk feladatokat,  aminek köszönhetően ő is nyugodtabb és bizalommal telibb lesz.

Ha szeretnél többet megtudni erről a módszerről, akkor írj nyugodtan, és egy alkalommal szívesen látlak a lovardában ahol vagyok, hogy elbeszélgessünk erről, és meg is lesheted hogyan is működik.

Szép Napot

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra,

Köszönöm válaszod! Tudatában vagyok annak, hogy lovacskám sokkal szívesebben legelészne egy hatalmas réten, ahol nem, vagy csak ritkán parancsolnának neki olyan feladatokat, amikhez épp semmi kedve sincsen. Próbálok minél inkább a kedvében járni, és azért sokszor úgy érzem, hogy neki is élmény ha terepre megyünk, sikerélmény ha jól sikerülnek az ugrásai... Azon már nem változtathatunk, hogy a ló háziasított állattá vált - akaratán kívül. Sokszor gondolkodtam már a Parelli stílus elsajátításán, Roberts könyveit nem egyszer olvastam már, élõben is láttam már a módszert és csodáltam, amit azok az emberek az összhang révén kihoztak lovaikból. Csak erre mindig úgy gondoltam, hogy ehhez kell egy külön életstílus, nem ez a tipikus angol lovardai stílus, ami itthon nálunk megtalálható, vagy rosszul gondolom?

Szívesen találkoznék egyszer Veled, remélem a közeljövõben lesz rá lehetõség!

Addig is minden jót; szép napot;

Adrienn

 

VÁLASZ:

Kedves Adrienn!

Én sem arra gondoltam, hogy hozzá se nyúlj a lovadhoz, hiszen én is lovagolom az enyémet. Szerintem a Parelli módszer elsajátítása csak elhatározás kérdése, egy hagyományos lovaspálya, vagy egy rét is megfelelő helyszín. A fontos inkább az, hogy ne keverjük a hagyományos módszerrel.

Ha úgy döntesz, te is meg szeretnéd tanulni a természetes lovaglás alapjait, akkor továbbra is áll a meghívásom, illetve segíthetek neked megfelelő oktatóanyagot és tanfolyamot találni.

Üdvözlettel:Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

 

Életem első lova egy 9 éves herélt welsh póni, akit gyerekek (5 és 3 éves) lovagoltak. És nagyon szelídnek mondták. Azelőtt nem bántam lóval, még kezdő vagyok.

A problémám az, hogy elég pimasz velem. Nem tűri ha csutakolom, fejével kapkod felém, mintha meg akarna csípni, vagy erőszakosan kapál az első lábával. Egyszer már akkor is kapkodott felém, amikor vezettem.

A bátyám szerint rá kell csapni a nyakára, mert rámkap, és azt csinálja amit ő akar. Mellesleg a bátyámmal nem szemtelenkedik ez a ló. Én még nem bántottam.

Mit csináljak, hogy szót fogadjon, és ne kapjon rám?

Évi

 

VÁLASZ:

Kedves Évi!

Ezt a gondot könnyen orvosolhatjuk, de szeretném, ha ilyen helyzetekben átgondolnád, hogy miért viselkedik így a ló, és hogyan lehetne megoldani anélkül, hogy még rosszabb legyen a helyzet. Vegyünk csak minket embereket: ha valamit nem szívesen csinálsz (mondjuk nem szeretsz mosogatni) és valaki nyakon csap érte, attól még nem fogod jobban szeretni a feladatot. Viszont van két lehetőség, hogy rávegyenek a mosogatásra: az egyik, ha először csak egy poharat kell elmosogatnod, második nap kettőt, és így tovább, és közben mindig megdicsérnek, amiért megtetted. Neked is nagyobb kedved lesz megtenned amit kérnek tőled. Ez a lónál is így működik, ha valamit nem akar, akkor csináld lépésről lépésre, először csak vakargasd addig, amíg látod, hogy nem zavarja. Másnap kérj többet és mindig dicsérd! Ha vezetgetésnél is csipked és el akar menni, akkor vidd legelni aztán vissza a helyére, így bebizonyíthatod, hogy jó dolog felé viszed.

A másik lehetőség az, hogy azt mondjuk, hogy vagy elmosogatsz, vagy kitakaríthatod az egész lakást. Ez lónyelven annyit tesz, hogy ha nem áll nyugodtan, amíg csutakolod, akkor vidd el futószárazni egy 5-8 percre, utána állítsd vissza és kezdd újra a takarítást. Ha megint nem áll meg, megint mozgasd meg, ezáltal rájön arra, hogy ha nem tűri a csutakolást akkor dolgoznia kell és az rosszabb. Ezt hívjuk a természetes lovaglásban "kényelem játéknak". Ezek a problémamegoldó módszerek sokszor segíthetnek, de van amikor, kevésnek bizonyulnak. Viszont minden problémát nem lehet egyenként megoldani, ekkor szoktam megemlíteni a Parelli, azaz az erőszakmentes, természetes ló és lovas kiképzési módszert. Ha szeretnél róla többet megtudni, akkor szólj nyugodtan, illetve ha beleolvasol az eddigi levelekbe, akkor azokból is sokat megtudhatsz.

Sok sikert a paciddal.

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

 Nekem 3 kérdésem lenne! Tudom hogy ez nem a témával kapcsolatos, de valakitől meg kell kérdeznem!!

Én 12 éves vagyok, majdnem 160 cm. 1 éve lovagolok és szeretnék egy lovat venni, de az a ló, amelyiket kinéztem magamnak itt a lovasok.hu-n, az is 160 cm, angol telivér. Az lenne az első kérdésem, hogy nem túl kicsi nekem ez a ló? Nem szeretném 1-2- év múlva eladni csak azért, mert kinőttem. A második kérdésem az, hogy nem tudsz-e olyan lovas oldalakat mondani amelyek az angol telivérről szólnak? Bevallom őszintén, nem sokat tudok az angol telivérekről! (Valamennyit tudok de nem sokat) Ha te tudsz olyan okos dolgokat, amik az angol ló tartásnál elengedhetetlenek, akkor azt is szívesen hallgatom! A harmadik pedig az, hogy egy 8 éves ló nem túl öreg ahhoz, hogy rajta tanuljak lovagolni?

 Előre is köszönöm a választ: Reni

 

VÁLASZ:

Kedves Reni!

Az első kérdésedre azt tudnám mondani, hogy én Csehországba járok továbbképzésre, Honza Bláha-hoz, aki kb. 180 cm magas és egy alig 165 cm marmagasságú lóval dolgozik, aki – igaz  egy elég testes paci – de a magasságkülönbség nem jelent nekik gondot. Szerintem a magasság nem, legfeljebb a súly lehet a gond, de nem hiszem, hogy te akár néhány éven belül 80-90 kiló fölé kerülnél, ami a lónak esetleg gond lehet.

Az angol telivérek csodálatos állatok, gyorsak, nagyon könnyen tanulnak, érzékenyek és gyors a reakcióidejük, viszont a nem megfelelő bánásmód nagyon eltompíthatja őket és ettől eldurvulnak. Nem ismerem a lovat, akit kiszemeltél magadnak, csak azt tudom mondani, hogy ha hagyományos stílusban szeretnél lovagolni, akkor én megfontolnám az angol telivér vásárlását, mert ugyan vannak nagyon jól kezelhető és nyugodt lovak, akik eddig jó és hozzáértő kézben voltak, de ha nem ilyen kerül hozzád akkor tanulási célból nem ajánlanám, mert csak harcolni fogtok.

Viszont ha a természetes módszerrel kezded őt és magadat is tanítani, akkor egy csodálatos kapcsolatot alakíthatsz ki vele, ráadásul ez neked is segíthet, hogy jól összeszokjatok, mielőtt felülnél rá, és néhány hónap múlva egy kezes bárány lenne a birtokodban, akivel később bármilyen versenyre, vagy túrára is elmehetsz.

Öregnek pedig egyáltalán nem mondanám a 8 éves lovat.

A tartással kapcsolatban pedig csak az én véleményemet tudom neked tolmácsolni amely minden fajta és korú lóra igaz, és én is így tartom az én lovaimat. Ez pedig az, hogy a lovak legjobban a legelőn érzik magukat. Én a ridegtartás híve vagyok, ami azt jelenti, hogy egész évben, éjjel-nappal kint vannak a lovaim, és van mindegyiknek egy ajtó nélküli angol boksza a karámban, ahova ha kedvük van, bemehetnek – bár ritkán látom őket bent.

Ha további kérdésed lenne akár a tartással, akár a pacival, akár a természetes lókiképzéssel kapcsolatban, írj nyugodtan.

Üdvözlettel: Petra

 

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

 Segítségedet szeretném kérni az erõszakmentes lókiképzés és a lovak jelbeszédének megismeréséhez! Szakirodalom, dvd, módszerek...

Köszönöm

Jani

 

VÁLASZ:

Kedves Jani!

Én leginkább a Parelli módszert tudnám neked ajánlani. Ez egy erőszakmentes ló- és lovaskiképzési forma, mely azon alapul, hogy mi emberek megtanuljuk a lovak testbeszédét. A módszer Pat Parelli nevéhez fűződik és egy nagyon alapos, lépésről lépésre felépített oktató anyag van hozzá. A dvd-ket és a szükséges felszerelést legközelebb magyar nyelven a Lovasélet Iskolából rendelheted meg. Tanfolyamok, ahol elsajátíthatod ezt a módszert itthon szintén a Lovasélet Iskolánál vannak, illetve külföldön (pl.: Ausztriában), általában angol nyelven.

Sok sikert, és ha további kérdésed van, írj nyugodtan.

Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

A barátom márciusban vett magának egy 4 éves igáslovat. Lovaglási céllal vette, de mivel anyagilag nem áll a családja valami jól, így nem engedhetett meg magának egy igazán jól belovagolt lovat. Sajnos a ló "belovaglása" annyiból állt, hogy feltették rá a nyerget, felültek rá, és megnézték, tűri-e az embert a hátán. Elõtte sosem volt rajta se nyereg, se lovas. Így, július vége felé még mindig ott áll a ló és lovasa, hogy néha, nagyon ritkán felül a hátára a pacinak, és a ló mivel képzetlen, nem tudja, mit akar tõle a lovas. A szájára nem hallgat, elmegy a vállán. A csizmát nem ismeri, és amikor csizmázni próbálja, akkor a ló megáll, és elkezd ágaskodni (ugrálni).

Mit lehetne tenni, egy ilyen elrontott lóval, hogy kényelmesen lovagolható legyen? A Parelli módszer ezt megoldaná?

A barátom lova, Csillag, az én lovaimmal együtt van tartva, azaz egy kancával (Inka) és csikójával (Bátor). A kanca nagyon nehezen akarja elfogadni, sõt még el sem fogadta. Elvileg azért adták el elõzõ helyérõl, mert mindig elhajtotta a többi lovat a szénáról. Viszont Csillagot nem csak a kajáról hajtja, hanem mindig, ha túl közel van hozzá. Pár héttel ezelõtt Csillag nagyon megbolondult. A gazdája szerint Inka tette vele. A megbolondult szóval azt értem, hogy abrakolásnál (amit úgy oldunk meg, hogy a kanca és csikója együtt kapnak, Csillag külön) pl. megrúgta az illetõt aki bevitte neki, igaz nem ok nélkül. De ilyet még akkor sem csinált. Vagy pl. amikor vittem neki szénát, majdnem megharapott. Ezeket a tulajdonságokat a másik ló miatt vehette fel? De akkor miért ellenségeskedik az emberekkel is?

És lenne még egy harmadik kérdésem is. Bátor egy 1 éves csikó, nemrég lett leválasztva. Nagyon kedves, nyugodt paci, nincs vele különösebb baj. Állja, ha ápoljuk, csinálja amit kell szabadon hajtásnál. De amikor vezetgetni akarjuk, akkor földbe gyökerezik a lába. Nem akar mozdulni. Általában végül sikerül valahogy elindítani (akkor sem erõszakkal, hanem oldalra kibillentem az egyensúlyából). Amikor terepre megyünk, persze megy az anyja után, de egyedül sehogysem lehet rávenni, hogy elinduljon. Mit tegyek? Hogy tanítsam meg neki?

Elõre is nagyon köszönöm, Odehorse!

 

VÁLASZ:

 

Kedves Odehorse!

Úgy gondolom, hogy mind Csillag mind Bátor problémáját meg fogod tudni oldani a Parelli módszerrel. Lépésről-lépésre megtanulhatod, hogyan kell bánni velük és megoldani a gondokat. Inkáról pedig annyit, hogy biztos nem a másik lótól tanulta ezt a magatartást. Valószínű, hogy az emberek általi nem megfelelő viselkedés okozhatta, hisz írtad, hogy nem ok nélkül rúgott.

Üdv.

Petra

 

 

KÉRDÉS:

Szia Petra!

A segítségedet szeretném kérni. Már lassan 4éve lovagolok, sõt terepet is szoktam vinni, és végre teljesült az álmom. 1 hónapja tudtam venni egy saját lovat. 5éves magyar félvér kanca (Trészi). Be van lovagolva, de rendszeresen nem használták és sajnos

nagyon ijedõs. Ez adódhat abból, hogy amikor elhoztam, akkor lett leválasztva azoktól a lovaktól, akikkel születésétõl fogva élt? Hogy tudnám elérni, hogy ne ijedjen meg még a saját árnyékától is? Ha a pályán valamelyik akadály máshol van, mint elõtte, akkor elõször csak félõsen megy el mellette, és folyamatosan azt figyeli.

Amúgy nagyon könnyen tanul, mert pl. kétszer átléptettem a járóiskolán, utána már ügetésben is szépen végigment rajta, de sajnos többet figyeli a pályán kívüli dolgokat.

A másik kérdésem az lenne, hogy miért van az, hogy amikor hozzám került, mindkét kézre jól vágtázott, aztán egy idõ után balkézen mindig átugrott a hátsó lábaival egy adott helyen a pályán, és így keresztbe vágtázott. Ez most már annyira leromlott, hogy mindkét kézen átugrik a hátsó lábaival, sõt egy 10 m átmérõjű kiskörön is.

Kérlek, adj tanácsot!

Köszönettel: T. Eszter

 

VÁLASZ:

Kedves Eszter!

Az ok, amiért a lovad ijedős az az, hogy nem bízik meg benned kellőképpen, és úgy gondolja, hogy neki kell meggyőződnie arról, hogy a számára épp félelmetes dolog nem fogja-e megenni.

Azt tudom ajánlani, hogy mindig hagyd, hogy megnézze amit meg akar, de ne akard közelebb vinni, mint amennyire ő akar, nyugtasd meg, csak aztán menjetek tovább. Az a fontos hogy, ott ahol fél valamitől, ne okozz neki még több kellemetlenséget.

A másik kérdésedre pedig Pat Parelli egyik gondolatával, elvével felelnék neked, ami pedig az, hogy a ló sohasem hibázik. Ha nem azt csinálja, amit te szeretnél, akkor az mindig az ember és sosem a ló hibája, akkor mi mutatjuk rosszul a feladatot. Nem láttalak még lovagolni, így nem tudom, mi lehet a gond, azt sem tudom megmondani, hogy mit kellene másképpen csinálnod.

Neked is azt tudom tanácsolni, mint a többieknek, ismerd meg a Parelli módszert!

A lehetőségekről már írtam az előző kérdezőknek, kérlek olvasd el azokat.

Ha szeretnél még többet megtudni, keress meg újra bátran.

Petra

 

KÉRDÉS:

Szia Petra!

Az én gondom se nem betegség, se nem engedetlenség, inkább afféle elõretervezett probléma. A lovam 9 éves, még életében nem látott önitatót, azonban új helyre költözünk, ahol a nyári vödörhordás problémáját (ami nem az én problémám, inkább a lóé, hogy nem mindig

tudjuk biztosítani neki a folyamatos vízellátást, ha dolgozunk egész nap), önitatóval szeretnénk megoldani. Elõre nem tudom megmondani, hogy mit fog szólni hozzá, egyáltalán elég kíváncsi lesz-e ahhoz, hogy belenyomja az orrát, vagy egyáltalán megnézze, mi az. Ezért gondoltam, hátha tudsz olyan technikát, amellyel esetleg meggyõzhetem majd, hogy jó dolog az a szerkezet a fal oldalában. Talán segít, hogy Parellizem a lovam már másfél éve. Az elsõ szint feladatait tudjuk, nekem igazából annyira van szükségem a vele való munka során. Gondolom egy önitatóhoz szoktatás beleférhet az elsõ szintbe, csak nem tudom, melyik módszer lenne a játékok közül célravezetõ. Persze

nem vagyok jós, és lehet, hogy nem lesz semmi gondja az önitatóval, azonban lehet, hogy valamilyen jól bevált praktikára mégis szükség lesz a szoktatáshoz, azonban ilyet nem ismerek!

Tudsz segíteni?

Válaszod elõre köszönöm: Évi

 

VÁLASZ:

Szia Évi!

Nos én úgy gondolom, hogy nem feltétlenül a Parellis játékok fogják jelen esetben a megoldást jelenteni, mert nem lehet rákényszeríteni a lovat arra, hogy az itatóból igyon. Először próbáld meg megmutatni neki, hogy hogyan működik, és ha nem akar néhány nap alatt rászokni, akkor esetleg tegyél bele almadarabokat, így amikor eszik, megnyomódik a gomb és jön a víz.

Én eddig kevés lovat ismertem, aki ne ivott volna önitatóból, úgyhogy szerintem nem lesz gond. Ha mégis, akkor tovább próbálkozhatunk más "praktikákkal".

Üdvözlettel:

Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

A lovasok.hu-n olvastam tanácsaidat a lótartással és lovaglással

kapcsolatban. Én is a segítségedet szeretném kérni. 3 hete kaptam egy 10 éves gidrán kancát, kissé "menõs", de jól idomított. Fontosnak tartom, hogy elnyerjem egy ló bizalmát, és megszeressük egymást, ezért az elsõ napokban nem is lovagoltam õt, csak ismerkedtünk (futószáraztam, legeltettem, a legelõn is odamentem hozzá). Aztán mikor lovagolni kezdtük, nem volt vele különösebb gond, csak nem volt képes elengedetten ügetni, nem adta be a nyakát. De történt vele egy baleset, míg a legelõn volt: valami éles tárgy felszakította a nyakát (kb. 15 cm hosszan, 3 cm mélyen), és valamitõl le is sántult. Az állatorvos pihenõre ítélte, és minden nap antibiotikumot adtunk neki, illetve kitisztítottuk és lefújtuk a sebét. Kezdetben jól tűrte ezt, de egy hét elteltével odáig jutottunk hogy az alumínium spray látványára kétségbeesik, a fecskendõtõl pedig ágaskodik, és mindenképpen szabadulni akar. Annyira kezelhetetlen, hogy az állatorvos is azt mondta, ne kockáztassuk meg beadni neki (pedig kezdetben gond nélkül lenyelte). Nem tudom, elnyerhetem-e valaha ennek a lónak a bizalmát?

Nem közeledtem hozzá erõszakkal, de õ azt hiszi, én okozom neki a rosszat és sokszor sunyít rám, néha az ételt sem fogadja el tõlem. A lába még mindig nem javult, a sok pihenéstõl viszont tele lett energiával. Tudnál nekem tanácsot adni, mit tegyek? Köszönöm: Anna

 

VÁLASZ:

Kedves Anna!

Menjünk sorban! Az elengedett ügetés az, amikor a lovadnak lent van a feje, nyújtva a nyaka és nem feszes a szár. A "nyak beadása" egy általában természetellenes összeszedettség, ami fájdalmat okoz a lónak, mivel le van fogva a nyaka egy olyan testtartásba, amit a természetben sosem látunk, és ami általában hátfájást okoz a lónak. A természetes lovaglásban sosem kötjük le a ló fejét, legfeljebb lekérjük, de azt is csak haladó szinten. Ha szeretnéd elnyerni a lovad bizalmát és megérteni, mit miért csinál úgy, ahogy csinálja, akkor Neked is azt javaslom, hogy ismerkedj meg a Parelli módszerrel, mert ez segíthet neked egy jó kapcsolat kialakításásban, és abban, hogy megtanulj a lovak nyelvén kommunikálni. A lehetőségekről már korábban írtam, olvasd el őket.

 

Az pedig, hogy a lovad már nem bízik benned, nem fogadja el az ételt, és nem hagyja, hogy olyan helyen hozzányúlj, ami számára érzékeny, az azért van mert valószínűleg nem megfelelően bántál vele a gyógyszerek beadásásánál. Egy kicsit a fejét féltő lónál is 1.5-2 órába telik beadni a féreghajtót, gondold el akkor mennyi idő kell, ha mindennap kell adni, és még fújni is. Nem tudom, hogy mitől sántult le a lovad de szerintem mindenképp próbáld meg sétáltatni, kiengedni, minél több időt töltsön kint, mert a séta gyakran megoldja a problémát és a ló nem fogja a bokszban levezetni az energiáját és esetleg még jobban lesérülni az egyhelyben való toporgástól.

 

A gyógyszerezéshez pedig azt tudom mondani, hogy próbáld meg lassan hozzászoktatni a lovat a sprayhez és a fecskendőhöz. Szánj rá órákat, hogy odamész és először csak olyan helyeket simogatod ahol hagyja, aztán egyre közelebb az érzékeny helyekhez (száj) és mindig csak annyit simogasd, amennyit hagy, ne erőltesd. Ha már hagyja, hogy hozzányúlj, akkor simogasd a fecskendővel is, rakd be a szájába és húzd ki lehetőleg azelőtt hogy ö húzná el a fejét, fontos, hogy közben ne húzd a kötőféket. A spraynél pedig fogj egy akármilyen másik flakont, hogy ne az alumíniumot pazarold és próbáld meg fújkálni. Először csak mellé, aztán rá de ne ott, ahol sebes. Mindig ha hagyja, akkor kicsit állj le és simogasd meg, aztán menj tovább. Ha napokba telik, mire újra le tudod ápolni az sem baj, csak ne érezze, hogy a gyógyszerek mellett még te is kényszeríted valamire (pl.: fogod erősen a kötőféket). Mindig dicsérd, ha egy kicsit előrébb jutottatok.

Ha bármi kérdésed lesz még, hívj nyugodtan. Tudom ez így elsőre sok…

Üdv. Petra

 

KÉRDÉS:

Szia Petra!

 

Zsolt vagyok. Három hónapja kezdtem lovagolni sajnos heti két alkalommal egy-egy órákat, de nagyon el akarom sajátinai a lovaglást.

 

Lovaglás közben veszem észre, hogy bőr sérüléseket, horzsolásokat szerzek – a vádlimat a  kengyelszíj, a belső combomat  a nyereg horzsolja. Utána szépen nézett ki – két hét kiesést jelentett, gondoltam, hogy nem jól ülök, vagy esetleg nem jó helyen van a nadrág varrása.

Mit tegyek, hogy ilyen sérüléseket ne szedjek össze?

 

Az egyik ló nagyon bejön nekem, látok benne valamit… Kényelemes is a lovaglás rajta, csak nagyon makacs, azt mondják keményen kell vele bánni, mert megérzi, hogy ha tartanak tőle és könnyen átveszi az irányítást. Lépésben elértem, hogy ne a saját feje után menjen, ügettem és vágtáztam is, következő alkalommal már nem volt olyan kezelhető, nehezen volt indítható, nem arra ment, amerre én irányítottam és állandóan hosszú szárat akart, ha keményebben akartam vele bánni, akkor eléggé megtorpant.

 

Bár én nem szeretném fenyítéssel elérni, hogy jól menjen, viszek neki csemegét is, az ottani lovászok közül valaki azt mondta, hogy a lovaglás után adjak neki inkább.

Ez a 12 éves herélt az ottani lovászoknak nagyon szépen megy, szárat adnak neki és már megy is. Lehet, hogy nem jól használom a derék illetve csípő munkát?

 

Mit tegyek egy ilyen temperamentumú lóval, vagy mit nem csinálok vele jól?

 

 Köszönöm figyelmed és megtisztelő válaszod!

 

Üdvözlettel:

Zsolt

 

VÁLASZ:

Kedves Zsolt!

Mivel még kezdő vagy, egyértelmű hogy megfogadod a lovászok és oktatók tanácsait, hiszen csak ezekre tudsz alapozni. De ha már ilyen rövid idő után gyanítod, hogy talán mégsem a legtökéletesbb módszer a hagyományos, és máris egy természetes lovas tanácsát kéred, akkor hadd mondjam el neked, hogy szerintem biztosan nem a ló a hibás, hanem a módszer. Igaz az, hogy egy ló-ember kapcsolatban tanácsos, hogy az ember legyen a vezető, de nem úgy hogy rángatjuk a szárat és püföljük a lovat. Én azt tudnám neked javasolni, hogy olvass kicsit utána a Parelli módszernek, ismerd meg az alapelveit, és meg fogod látni, hogy ez már közelebb van a jó megoldáshoz. Ehhez persze megfelelő edzőre is szükséged lesz.

Mindaz amit leírtál, hogy valószínűleg gond van az üléseddel, mert fáj a lábad, a ló nem akar együttműködni (és lássuk be, te sem akarnál egy vasdarabbal a szádban bármit is csinálni), ezek mind a hagyományos stílusból eredő hibák, amik ugyan kiküszöbölhetőek nem Parellis stílusban is, de az nem lesz kényelmes sem neked, sem a lónak. Így azt kérném, hogy ismerd meg az erőszakmentes ló és lovas kiképzési formákat, hátha téged is átcsábíthatunk a "jók" közé.

 

Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Sok helyen olvasom, hogy a lovam figyelmét felkelthetem érdekes feladatokkal is, ez neki kihívás, és hogy szívesen megbirkóznak nem hétköznapi feladatokkal (oldalléptetés, hajlítások stb.).

Azt olvastam, hogy a ló az ilyen feladatoktól általában kezesebb lesz, jobban reagál a lovasa utasításaira stb. (Ez egyébként így van?)

A lovardában, ahol lovagolok, megpróbáltam az egyik lóval

ilyesmi feladatokat csinálni, meg tanítani neki néhány dolgot (csak futószáraznak vele meg ügetnek rajta), de oda sem figyelt rám. Hogyan kelthetem fel a lovam figyelmét az "érdekes feladatokra"?

 

VÁLASZ:

Kedves Anna!

Amit hallottál az igaz, a lovak szeretik a változatosságot és szeretnek játszani, a te esetedben csak a kivitelezéssel vannak gondok.

Nézd úgy ezt a helyzetet, mintha téged úgy akarnának moziba vagy színházba vinni, hogy kedves invitálás helyett bilincset raknak a kezedre és hátulról rugdosva zavarnak be a moziba. Nos így már érthető, hogy a számodra érdekesnek tűnő film már nem is olyan kellemes.

A ló is így vélekedik arról, amikor például egy díjlovas "érdekes" feladatokra tanítja egy éles sarkantyúval és legalább két zablával a szájában.

A hagyományos lovaglás egyik legnagyobb hibája, hogy a lovat a feladatra kényszerítve tanítja meg azt, és nem a pedig a ló számára is egyértelműen érthető módon kérve azt.

Azoknak a lovasoknak a helyzetében nem olyan egyszerű a dolog, akiknek nincs saját lovuk, vagy egy olyan ló, akivel csak ő foglakozik, mert a Parelli módszert nem szabad keverni a hagyományossal. De a te esetedben is csak ezt tudnám javasolni – a természetes lovaglási módszert – amennyiben tényleg szeretnéd, hogy a ló megértsen téged és élvezze a közös munkát. Ha az előző leveleket elolvasod, akkor már megtudhatsz néhány dolgot erről a módszerről.

 

Üdv, Petra

 

KÉRDÉS:

Kedves Petra!

Nem olyan rég lovagolok, körülbelül 2 hónapja, de már a második alkalom óta egyedül megyek. Az oktatóm azt mondja, hogy elég jól megy, és hogy versenyezhetnék is. Letöltöttem a rajtengedély vizsga témaköreit, és írtam róluk bővebben. De mégis akadt olyan dolog, amelyikről nem találtam semmit az interneten, és azt szeretném kérdezni, hogy tudsz-e egy-két dologban segíteni, vagy meghatározni 1-2 fogalmat, mint pl.: a lovas kiképzésnél, milyen segítséget tudunk nyújtani, és hogy mik a biztonságos tereplovaglás feltételei! Ha tudsz nekem segíteni ebben, akkor várom a válaszodat!

 

 Előre is köszönöm: Zsófi

 

VÁLASZ:

Szia Zsófi!

Nos én tudnék neked természetes lovas szemszögből mesélni a kérdéses témákról, de azt hiszem, ezzel a vizsgáztatók nem értenének egyet, így nem lennék a segítségedre. Későbbi kérdésedre válaszolva: igen, kell díjlovagolni is a rajtengedély vizsgán. És hagy tegyek még hozzá egy gondolatot. Egyszer szívesen megkérdeznék egy olyan Úriembert, ill. Úrihölgyet, aki ezeket a szabályokat kitalálta, hogy például egy olyan feladat miért nincs a vizsgán, amelyikben szabadon kell a lónak a lovast követnie, mondjuk egy kisnégyszög méretű karámban? Talán mert a ló elmenekülne? Persze ezzel nem rád céloztam, és hála istennek van még néhány nagyon jó érzésű hagyományos lovas,

de úgy érzem sokuknak nem a ló a legfontosabb.

Petra

 

Asztali nézet